Camisiz kalan İrfanlı Mahallesi 3 Camiye birden sahip olacak

Of’un nüfus yoğunluğu açısından en büyük mahallesi olan İrfanlı Mahallesi, üç yeni camiye birden kavuşacak.

Camisiz kalan İrfanlı Mahallesi 3 Camiye birden sahip olacak

8 bin 418 nüfusu ile Of’un en çok nüfusuna sahip mahallesi olan ve yapılmakta olan inşaatlarla her geçen gün konut ve nüfus sayısı artan İrfanlı Mahallesi, üç yeni camiye birden kavuşacak.

 

8 bin 418 nüfusu ile Of’un en çok nüfusuna sahip mahallesi olan ve yapılmakta olan inşaatlarla her geçen gün konut sayısı ve bağlantılı olarak nüfus sayısı artan İrfanlı Mahallesi, üç yeni camiye birden kavuşacak.

 

Fatih Camii yıkıldı, yenisinin inşaatı başladı

İrfanlı Mahallesi Fatih Caddesi üzerinde bulunan Fatih Camii, ekonomik ömrünü tamamlaması ve yetersiz olması nedeniyle yerine yenisi yapılmak üzere yıkıldı.

 

Minaresi yıkılmayan caminin yapımı Hayırsever bir işadamı tarafından üstlenildi. Mevcut konumundan ve yol seviyesinden biraz daha yükseltilerek yapılması planlanan caminin yapımına başlandı.

 

Camisiz kalan mahalle sakinlerinin namaz kılabilmeleri için ŞOK Market altında geçici bir cami oluşturuldu.

 

Mahmut Efendi Külliyesi tamamlanmak üzere

İrfanlı Mahallesi Çaykara Yolu üzerinde yapımına 2013 yılında başlanan ve kaba inşaatı tamamlanan Mahmud Efendi Camii Külliyesi ve Kur’an Kursu’nun ince inşaatı devam ediyor.

 

3 bin m2 alan üzerinde inşa edilen camiinin 1200 kişilik olması planlanıyor. Selçuklu mimarisinden esinlenerek hazırlanan projede tek minareli olarak inşa edilen camii, Of’ta bir ilk olma özelliği de taşıyacak.

 

Camiinin altında 1100 m2’lik bir sohbet salonu yapmayı planlayan dernek yönetimi, Külliye içerisinde yaklaşık 250 yataklı bir Kur’an Kursu da inşa ediyor.

 

Cami tamamlandığında özellikle üniversiteli öğrencilerin

 

İrfanlı Mahalle Cami’nin kaba inşaatı bitti

Öte yandan 2016 yılı sonlarına doğru yapımına başlanan İrfanlı Büyük Camii’nin kaba inşaatı da tamamlandı. 

 

İrfanlı Mahalle Camii Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği tarafından yapımı üstlenilen Cami, Çift minareli olarak ve müştemilatı ile birlikte külliye konumunda yapılıyor.

 

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun öncülüğünde hayırsever vatandaşların destekleriyle yapımı devam eden caminin bu yıl içerisinde ibadete açılması planlanıyor.

 

Camii inşaatında incelemelerde bulunan Başkan Sarıalioğlu, ilçeye kazandırılacak olan camide emeği ve desteği olan herkese teşekkür ederek, önemli ve hayırlı bir işe vesile olduklarını vurguladı.

 

Of’a ayrı bir güzellik katacak

Caminin Of’a ayrı bir güzellik katacağını ifade eden Başkan Sarıalioğlu; “Of İrfanlı Mahalle Camii projesi görüldüğü gibi hızla devam ediyor. Camiinin kaba inşaatı minarelerinin yapılması ile tamamlandı. Betonarme çalışmalarının ardından inşaatta ince çalışmalara geçildi. Şimdi cami dış cephesine mermer döşeniyor. Of İrfanlı Mahalle Camii projesi bittiğinde kente ayrı bir güzellik katacak. Camii inşaatı hakkında şantiye şefleri ve mühendislerden sürekli bilgiler alıyor, çalışmaları yerinde inceliyoruz. Camii inşaatındaki çalışmalar planlama doğrultusunda gidiyor. İnşallah en kısa sürede camimiz tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21