Bölümlü’de gıda muhafaza yöntemleri semineri

Bölümlü’de düzenlenen “Yeterli ve Dengeli Beslenme, Gıda Muhafaza” eğitim seminerini başarıyla tamamlayan 16 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.

Bölümlü’de gıda muhafaza yöntemleri semineri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Of Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Bölümlü Mahallesi’nde kırsalda yaşayan kadın çiftçilere yönelik ‘Yeterli ve Dengeli Beslenme, Gıda Muhafaza’ eğitim semineri düzenlendi.

 

Altı gün süren 48 saatlik seminerde kursa katılan 16 kursiyere; hijyen, beyaz peynir yapımı, reçel yapımı, pekmez yapımı, sirke yapımı ve turşu yapımı gibi alanlarda bilgiler verildi.

 

Semineri tamamlayan kursiyerler için düzenlenen sertifika törenine Trabzon Vali Yücel Yavuz'un eşi Şengül Yavuz, Of Kaymakamı Eyüp Fırat ve eşi İpek Fırat, Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan’ın eşi Dilek Yazgan, İl Jandarma Komutanı Albay Okçin Akşit’in eşi Funda Akşit, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay, Of Halk Eğitim Müdürü Ahmet Dunay, Trabzon Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Serpil Harput, gönül elçileri, kursiyerler ve aileleri katıldı.

 

Tören sonunda kursiyerlerin yapmış oldukları doğal ürünlerden tadan ve kendileriyle sohbet eden Şengül Yavuz, başarılarından ötürü katılımcıları tebrik etti.

 

Sertifika almanın mutluluğunu yaşayan kursiyerler de kendilerine verilen desteklerden ötürü Bayan Yavuz ve beraberindekilere teşekkür ettiler.

 

Törende konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Günbay; “ Geçmişte büyüklerimizin de kullandığı bazı gıda muhafaza yöntemleri vardı fakat o zamanların şartlarında bu iş daha zordu. Bu nedenle bu konuda bazı eksiklikler hissettiğimiz için bu yola girdik. Vatandaşlarımızın da talebi üzerine saklama koşullarını daha yüksek seviyelere taşımak için çabaladık. Bunları yaparken hijyen konusuna da özellikle dikkat ettik. Bu projelerle küçük başlangıçlar yapılabilir. Belki birilerine örnek oluruz. Herkesin bildiği Nejla Hanım tatlıları da böyle küçük başlayıp büyümüştür” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21