Bekin, Erbakan’ın ifadesi esnasındaki dolu olayını anlattı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, video konferans toplantısında Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yaz ortasında mahkemede ifade verdiği esnada dolu yağması olayını anlattı.

Bekin, Erbakan’ın ifadesi esnasındaki dolu olayını anlattı

Yeniden Refah Partisi Of İlçe Teşkilatı’nın haftalık olağan toplantısı Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Doğan Bekin’in video konferans yoluyla katılımı ile gerçekleştirildi.

Bekin Toplantıda üyelere canlı şahidi olduğu merhum Erbakan’ın tarihi ve ibretlik olaylarından biri olan yaz ortasında sadece mahkeme salonunun üzerine dolu yağması olayını teşkilat üyeleriyle paylaştı.

Bekin sözlerine başlarken “Of'un bizdeki yeri başkadır” diyerek dostum dediği merhum Ali Soylu’yu rahmetle anarak başladı. Ardından da Erbakan ile yaşadığı anıyı anlattı.

“12 Eylül sonrası Erbakan hocamızı sabahın erken saatlerinde İzmir Uzun Ada’ya götürdüler. Orada belli bir süre kaldıktan sonra Ankara’ya cezaevine koydular. 12 Eylül’den 23 Nisan’a kadar hiç bir eylem yapılmadı. Özellikle 23 Nisan çok anlamlıdır. 23 Nisan’da ilk mahkeme ve bütün mahkemelere katılım sağladık. Dolu olayının gerçekleştiği gün de mahkemedeydik. Şimdiki İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanının babası olan Savcı Nurettin Soyer, uzun bir iddia nameyi okuduğu zaman söz hakkını hakîm Erbakan hocamıza verdi. Erbakan Hocamız sanık kürsüsüne geldi ve Savcı Nurettin Soyer’e dönerek dedi ki; “Sırf dosyayı doldurmak ve bizleri suçlamak için burada 800 yerde İslam kelimesini, 900 yerde de şeriat kelimesini kullanmışsın” Bunun üzerine Savcı Soyer hakime dönerek sanığa sorar mısınız İslam Şeriatına karşı mı değil mi diye? Hâkim vicdanlı davrandı ve dedi ki “ben insanların içindeki kanaati soramam ne düşündüğünü sormam etik değildir” diyerek savcının bu talebini geri çevirdi. Hakim soruyordu Erbakan Hocamız cevap veriyordu. Temmuz-Ağustos aylarıydı. Mahkeme salonu çok sıcaktı. Derken çok büyük bir gürültü duyuldu ve ardından dolu yağışı başladı. Mahkeme salonunda hakim ile Erbakan Hocamızın sesleri duyulmayacak hale geldi. En sonunda Hakim mahkemeye on dakika ara vermek zorunda kaldı.

Bizler dışarı çıktık. Gördüğümüz manzara karşısında hepimiz hayretler içerisinde bir birimize baktık. Bir bulut vardı sadece. Duruşma salonunun üzerinde yer alan bir bulut ve her taraf mas maviydi ve sadece mahkemenin bulunduğu bölgede nohuttan daha büyük taneler halinde dolu yağıyordu. O gün Hepimiz Allah'a şükrettik ve bunun da İnşallah hayırlara vesile olacağını söyledik. On dakika sonra içeri girdim baktım ki Erbakan hocam seccadesini sermiş namaz kılıyor ortada. Namazını tamamladı biz yerimizi aldık beş dakika geçtikten sonra tekrar mahkeme heyeti salona girdi mahkeme kaldığı yerden başladı. Hâkimin Erbakan Hocamıza ilk söylemi “lütfen mahkememizi manevi etki altında bırakmayın Sayın Erbakan bey” dedi. Mahkeme belli bir süre daha devam ettikten sonra sorgulama sona erdi. Bu tarihi olaya tanıklık etmiş mahkeme heyetlerinden birçoğu yıllar sonra Refah Partisine üye olup görev aldılar dedi.

Yeniden Refah Partisi Of İlçe Başkanı Hüseyin Bereket Ayaz yaptığı açıklamada; “Haftalık yönetim kurulu toplantımıza katılarak bizleri mutlu ve onure eden değerli Genel Başkan Yardımcımız Sayın Doğan Bekin Hocamıza teşekkürlerimi sunarım. Allah zül celal hazretleri kendilerinden razı olsun. Bizler Yeniden Refah Partisi olarak “Önce Ahlak ve Maneviyat” diyerek çalışmalarımıza devam ederken siyaset değil, cihat şuuruyla hareket ediyoruz. Bu vesileyle Çok Muhterem Erbakan Hocamızı ve ahirete intikal eden dava kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Yaptığımız çalışmaların Of'umuza, ülkemize ve bütün İslam alemine hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21