Başkan ve Kaymakamdan vatandaşlara 15 bin zeytin ağacı fidanı

Albayrak Holding tarafından gönderilen 15 bin zeytin ağacı fidanı, Kaymakam Çiçek ve Başkan Sarıalioğlu tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Başkan ve Kaymakamdan vatandaşlara 15 bin zeytin ağacı fidanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ağaçlandırma seferberliğine Of Belediyesi büyük bir kampanya ile destek veriyor. Oflu Albayrak ailesi tarafından bağışlanan 15 bin adet zeytin fidanı toprakla buluşuyor.

Dünyada yaşanan korona virüs salgınıyla mücadele edildiği günümüzde Of Belediyesi “Of’ta 15 bin Zeytin Ağacı Fidanı Toprakla Buluşuyor” kampanyası düzenleyerek vatandaşlara zeytin ağacı fidanı hediye ediyor.

Kampanya kapsamında Başkan Salim Salih Sarıalioğlu ilk olarak zabıta ekipleri ile birlikte evlerde vatandaşları ziyaret ederek fidan dağıtımı yaptı. Ardından Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek, AK Parti Of İlçe Başkanı Ahmet Çapoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte ilçe merkezindeki esnafı ziyaret eden Başkan Sarıalioğlu, esnafa ve vatandaşlara zeytin fidanı dağıtımında bulundular.

Kampanya ile ilgili konuşan Başkan Sarıalioğlu; “Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz” Hadis-i Şerif’i mucibince “Yeşil Of’umuz “daha da yeşil olsun diye belediyemiz tarafından “15 bin Fidan Toprakla buluşuyor” kampanyasının ilk dağıtımını gerçekleştirdik. Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak tarafından belediyemize ücretsiz olarak gönderilen fidanları Oflu hemşerilerimizle buluşturuyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum Allah razı olsun. Zeytin kahvaltılarımızın, zeytinyağı ise hepimizin sofralarının vazgeçilmezidir. Oflular olarak biz pek içmesek de zeytinin yaprağı Türkiye’de ve pek çok ülkede çay olarak içilmektedir. Binlerce hatta 4-5 bin yıl kadar yaşayabilen bu mübarek zeytin, dünyanın en uzun ömürlü ağacı. Allah-ü Teâlâ’nın üzerine yemin ettiği ve Kur’an-ı Kerim’de 6 ayette zikredilen bu ağacın ne kadar şifalı olduğunu aynı zamanda Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in Hadis-i şeriflerinden de öğreniyoruz. Hz. Ömer (r.a.)’den gelen rivayette Rasülullah (s.a.v.) “Zeytinyağını yiyin ve onunla yağlanın. Zîra o, mübarek bir ağaçtandır” buyurur. Yaprağı, zetini, yağı ile birçok hastalığa şifa olması hasebiyle Oflu hemşerilerimize birer zeytin fidanı hediye etmeye karar verdik. Bu ağaçları bahçelerinize dikmenizi rica ediyoruz. Bahçeniz yok ise büyükçe bir saksıya aktararak ev içinde veya balkonda yaşatmaya devam edebilirsiniz. Sabah akşam iki yaprağını koparıp ağzınızda sakız gibi uzun bir süre çiğnemenizi, sonra da bu yaprakları yutmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca dilerseniz zeytin yaprağı çayı alıp günde 2-3 bardak içmeniz durumunda koronaya yakalanmama veya yakalanılması durumunda kolay atlatma imkân ve ihtimalini sizlere hatırlatmak isteriz. Bunun yanı sıra sıhhatli bir hayat için zeytin ve sızma zeytinyağını hayatımızın vazgeçilmezi hâline getirmenizi tavsiye ederiz. Su bardağına 2 tatlı kaşığı zeytin yaprağı tozu ekleyin. Üzerine kaynar su döküp ağzını kapatın, 10-15 dakika demlenmesini sağlayıp sonra afiyetle içiniz.Şifalı güzel ve bereketli günlerde birlikte yaşamaya ve yaşatmaya devam etmeyi Cenâb-ı Hak (c.c.)’den niyaz ediyoruz. Şifa olsun!”

Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek de zeytin fidanı dağıtımında yaptığı konuşmada; “Ait olduğumuz inanç ve kültür yapımız bizlere ağaç dikmeyi tavsiye diyor. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan ağaçlandırma seferberliği için de güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bu kampanyaya öncülük eden Belediye Başkanımızı ve hayırsever Albayrak Holding başkanımız Ahmet Albayrak’ı tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Oflu hemşerilerimizin de fidanlara özen göstererek yetiştirmelerini istiyoruz. İnşallah ilerde de diktikleri ağaçlardan zeytin alıp tatmaları nasip olur” diyerek duygularını ifade etti.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 00:25

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeytin Tüccarı
Zeytin Tüccarı - 1 yıl Önce

Şu Bursalılar ne mübarek insanlarmış.Yaprağını bile israf etmeyip çiğniyorlar.!!!Bide biyerde okumuştum Bunun bide kimyası yazıyordu onuda ne yazmış be Alim hemşehrimiz...Hemen fındıklıkları söküp zeytin ağacı dikmek lazım malum Bursa biraz önce keşfetmiş bunu..Dalı da meşhurdur ha zeytin dalı uzatırlar af dileyip gönül almak için bu da benden olsun.....

Bursalı
Bursalı - 1 yıl Önce

Bende diyordum di ki neden Bursada Corona çok, meğer çiğnemesini bilmiyorlarmış....

Alim
Alim - 1 yıl Önce

Şimdi eğriye eğri doğruya doğru.Asıl mübarek ağaç Hurma ağacıdır. Tür Dağında da bulunur.Oda biyerlerde geçiyor ha...

Alim
Alim - 1 yıl Önce

Acaba bu Zeytin ağacını Of ta deneme fikri ilk kimin aklına geldi.Koskoca büyüklerimiz fikir proje çalacak değiller ya... Onlar hak yemez değil mi?

Alim
Alim - 1 yıl Önce

İyilik yap denize at balık bilmezse Halik bilir

Yazar
Yazar - 1 yıl Önce

Yaw yazar sapıyla samanı da karıştırıp yediniz.Hani var ya sap ile samanı karıştırmak.Nede güzel araştımızsınız.....

Köylü Vatandaş
Köylü Vatandaş - 1 yıl Önce

https://www.tarimorman.gov.tr/BUGEM/edremitzeytin/Belgeler/Fidan_Secim_Bakim_Oneri/Zuim_Fidan.pdf

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21