Ballıca’nın yeni köprüsü ulaşıma açıldı

14 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde hasar gören ve ardından yıkılan Ballıca 1 Köprüsü’nün yerine yapılan yeni köprü ulaşıma açıldı.

Ballıca’nın yeni köprüsü ulaşıma açıldı

14 Ağustos 2020 tarihinde Of’ta yağan aşırı yağışların ardından Ballıca ve Yemişalan Mahallelerine ulaşımı sağlayan Ballıca 1 Köprüsü de afette büyük hasar almıştı. Ulaşıma kapatılan köprünün yenilenmesine karar verilerek köprü yıkılmıştı.

Köprünün yeniden yapılması için Aralık ayında karayolları tarafından başlatılan çalışmalar çerçevesinde köprü yeniden yapılarak ulaşıma açıldı.

130 metre uzunluğundaki köprü toplam beş ayak üzerine inşa edildi ve orta açıklıklar yaklaşık 32 metre oldu.

Çift araç geçişine elverişli şekilde inşa edilen köprü, 3 metre gidiş ve 3 metre geliş olmak üzere 6 metre araç geçiş yoluna sahip. Köprünün her iki tarafında 1,5 metre olmak üzere toplam 3 metre de yaya yolu inşa edilmiş olup körünün toplam genişliği 10 metre oldu.

Eski köprünün yüksek olması nedeniyle Of-Çaykara yolu bağlantı noktası, yaklaşık bir metre yüksekte kalıyordu. Bu nedenle bu alanda bir yüksek alan yapılmıştı.

Yeni köprünün Of-Çaykara yoluna eşit seviyede inşa edilmesinin ardından önceden yapılan o yüksek bölüm de kaldırılarak köprü giriş alanında geniş bir alan kazanılmış oldu.

Aralık ayında başlayan çalışmaların yaz mevsimi ve yaş çay sezonu başlamadan tamamlanması bölgede ikamet eden vatandaşları sevindirdi.

Yaya ve araç geçişlerinin yapılamaması nedeniyle büyük sorun yaşayan vatandaşlar, farklı alternatif güzergahları kullanarak daha uzun bir yolculuk yapmak zorunda kalıyorlardı.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 04:28

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21