Bakan Soylu’dan 81 Valiliğe Çay genelgesi

Çay üreticileri 14 Mayıs’tan itibaren seyahat izin belgesi başvurusu yapabilecek. Seyahatler ise 20 Mayıs’ta başlayacak.

Bakan Soylu’dan 81 Valiliğe Çay genelgesi
banner71

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 valiliğe gönderilen genelge ile çay üreticilerinin seyahat izin belgesi işlemleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Genelgede çay üreticilerinin Seyahat İzin Belgesi başvurularının 14 Mayıs 2020 Perşembe 09.00'da başlayacağı belirtilerek başvuruların e-devlet, e-içişleri ve Alo 199'dan yapılabileceği ifade edildi.

Seyahat İzin Belgesi için yalnızca Çaykur'a kayıtlı üreticilerin başvuru yapabileceği belirtilerek çay için gelenlerin 14 günlük karantina uygulaması kapsamında ev, çay bahçesi ve çay alım yeri dışında bulunmasının yasak olduğu ifade edildi.

Çay için gelen vatandaşlar 30 gün boyunca geldiği şehirden ayrılamayacağının ifade edildiği genelgede şoförlere ise 72 saatli süre verilecek.

Beraber ikamet edilen çocuklar için de izin alınabileceğinin ifade edildiği genelgede Seyahat İzin Belgesinin elektronik olarak düzenleneceği ve telefona mesaj şeklinde gönderileceği belirtildi.

İşte Bakan Soylu’nun çay genelgesi;

Bakanlığımız 81 il valiliğine çay üreticileri / müstahsillerinin seyahat belgesi konulu genelge gönderildi. Genelge ile şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak ilimiz ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerimizde ikamet eden ve Çaykur’a kayıtlı bulunan çay üreticisi olan vatandaşlar, başlayacak olan 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasatı için 19.05.2020 Salı günü saat 24.00’dan itibaren çay bahçelerinin bulundukları illere Seyahat İzin Belgesi almak şartı ile seyahat edebilecek.

Çay üreticisi; çay hasatı için Seyahat İzin Belgesi başvuruları, elektronik ortamda e-devlet İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden 14 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren başlayacak. Seyahat İzin Belgesi almak için sadece Çaykur’a kayıtlı çay üreticileri başvuruda bulunabilecek. Çay üreticileri/müstahsillerinin zorunlu refakatindekiler ve çay üreticilerinin ulaşımını sağlayacaklar ile ilgili de Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi için talepte bulunabilecek.

Başvurular e-Devlet Bakanlığımızın e-Başvuru ve Alo 199 Vefa Destek Sistemi Üzerinde Yapılabilecek


e-devlet İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Sistemi üzerinden yapılacak başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusu, kendisinin Çaykur’a kayıtlı çay üreticisi olup olmadığı ve beraberindekilerin zorunlu refakatinde olan kişiler arasında olup olmadığı sorgusu, sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak.


Covit-19 sorgusunda problem olmayan ve gerekli şartları taşıyanlar için Seyahat İzin Belgesi ayrıca bir onay sürecine tabi olmaksızın sistem üzerinden doğrudan düzenlenecek.


Çay üreticisi/müstahsilleri başvuru esnasında çay hasatı için gittikleri illerde 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına; işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin ve benzer hususlara dair taahhütte bulunacak. Seyahat İzin Belgesi talebinde bulunanlar bu şartları kabul etmiş sayılacak.

Seyahat İzin Belgesi Tek Yön Geçerli Olacak
Talepleri uygun görülenlere tek yön geçerli olacak Seyahat İzin Belgesi düzenlenecek. Seyahat İzin Belgesi düzenlenenler 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacak. Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacaklar 72 saat içinde geri dönebilecek.

İzin Başvurusu Kabul Edilenlere Sms İle Bilgilendirme Yapılacak
İzin başvuruları kabul edilenlerin herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın kısa mesaj servisi (SMS) ile bilgilendirme yapılacak. Onaylanan Seyahat İzin Belgeleri yapılacak denetimlerde gerekli kontrollerin sağlanabilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlaması amacıyla eş zamanlı olarak gidecekleri illerin valiliklerine ve genel kolluk birimlerinin veri tabanlarına da iletilecek.


Seyahat İzin Belgesi düzenlenen çay üreticiler, 19 Mayıs Salı günü saat 24.00’dan itibaren çay hasatı yapacağı ile seyahat edebilecek.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21