Bağışlanan her organ Filizlenen bir hayattır

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan Organ Bağışı Haftası nedeniyle Of Devlet Hastanesi’nde açılan standa hasta ve hasta yakınları organ bağışı hakkında bilgilendirildi.

Bağışlanan her organ Filizlenen bir hayattır
banner71

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağışı Haftası” nedeniyle Of Devlet Hastanesi tarafından Hasta ve Hasta Yakınlarını bilinçlendirmek amacıyla Hastane önünde bir stand açıldı.

 

Stant açılışında “Bağışlanan Her Organ, Filizlenen Bir Hayattır" sloganıyla açıklama yapan Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal; “Organ Bağışı, kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir” dedi.

           

18 yaşından büyük akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışında bulunabileceğini ifade eden Başhekim Uysal; “Organ bağışı yapmak isteyenler İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Aile Sağlığı Merkezlerine, Hastanelere, Ehliyet alırken Emniyet Müdürlükleri’ne, Organ Nakli Derneklerine ve Sağlık Bakanlığı İletişim hatlarına başvurabilirler” diye konuştu.

 

Her hastanede olduğu gibi Of Devlet Hastanesinde de Organ Bağışı Biriminin mevcut olduğunu belirten Uysal; “Ülkemizde organ nakli olarak; Karaciğer, Böbrek, deri, Kalp, Akciğer, Pankreas, İnce barsak, Doku nakli olarak da; Kemik, Kemik iliği, Kornea, Kalp Kapağı nakli yapılmaktadır. Her hastanede olduğu gibi Of Devlet Hastanesinde de Organ Bağışı Birimimiz mevcuttur. Başvuran herkese “Organ Bağış Kartı” verilmektedir. Bu kartı kişinin yanından ayırmaması ve bu konuda ailesini bilgilendirmesi gerekmektedir. Bu kart bağışın sadece bir başlangıcıdır. Organ bağışı için yeterli değildir. Bu konuda nihai kararı kişinin ailesi vermektedir. Organ bağışının dinen de bir sakıncası yoktur” ifadelerini kullandı.

 

Organ Bağışı duyarlılığı için Sağlık Çalışanlarına, Sağlık Kurumlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve özellikle de basına büyük görevler düştüğünü ifade eden Uysal; “Alıcı konumuna düşmeden Organ Bağışının önemini anlar ve bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirirsek, Personelimizi de duyarlı hale getirebilirsek “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” amacına ulaşmış olacaktır. Bağışlanan  Her Organ Filizlenen Bir Hayattır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Of Devlet Hastanesi’nde açılan stantta 10 kişiye Organ Bağış Kartı verildi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21