Ayaz vampir kelebekler için kolları sıvadı

Hüseyin Ayaz Karadeniz'in Büyük sorunu haline gelen “RİCANİA SİMULANS” “VAMPİR KELEBEK”le mücadele için yeniden kolları sıvadı.

Ayaz vampir kelebekler için kolları sıvadı

Hüseyin Ayaz bu kez Doğu Karadeniz'i istila eden, yöre halkı için büyük sorun haline gelen Ricania Simulans  halk dilinde Vampir Kelebek  sorunu için kolları sıvadı.


Yaz mevsiminin gelmesiyle Karadeniz'in korkulu rüyası haline gelen Vampir Kelebek  yine mahsulleri  istilası etmeye başladı.


Doğu Karadeniz'in sahil kesimini  istila eden yörede “Vampir Kelebek”olarak adlandırılan “Ricania Simulans” adlı zararlı böcek İlk olarak 2010 yılında Artvin sahil kesimlerinde ortaya çıkmaya  başladı. Daha sonra  sırayla Rize, Trabzon, Giresun ve diğer illerin sahillerini etkisi altına almaya devam ederken son olarak İstanbul'da da görünmeye başladı.

2003 yılında Karadeniz Bölgesinde artan Kanser artışlarını Çernobile bağlayarak yoğun çabayla Karadeniz'deki etkilerini araştırarak, sonuçlarını gündeme taşıyarak çözüm için yetkilileri harekete geçirerek birçok alanda sonuç elde ederek  başta Sağlık Bakanı olmak üzere birçok kurum ve STK yetkililerinden ödüller alan,  Trabzonlu STK'ları duayenlerinden Hüseyin Ayaz; Bu kez Karadeniz Bölgesinin Rakımı 500 metreye kadar olan Sahil kısmında yaşayan vatandaşların adeta korkulu rüyası haline gelen  “Vampir Kelebek” diye anılan zararlı böcek sorunu için yetkilileri harekete geçirerek çözümler aramak adına  teknik ve bilimsel yeni bir çalışma başlattı.


Konu hakkında bir açıklama yapan Hüseyin Ayaz; “Özellikle son bir yıldır memleket ziyaretlerim sırasında, Sahil kısmında yaşayan halkımızın,özellikle çay ve bahçe işleriyle uğraşan kadınların “Oğlum bu konuyla ilgili de bir çalışma yapar mısın.? Bu kelebek mahsullerimizi ve evimizde yetiştirdiğimiz çiçeklerimiz varıncaya kadar her şeyimizi mahvediyor. Bir çare bul” diye yoğun talepleri üzerine, STK kimliğim ve sorumluluğum gereği bu araştırmayı yapmaya karar verdim ve çalışmalara başladım. Konu hakkında uzman kişilerle birlikte, halkın sorunlarını yerinde dinleyerek görüş ve önerilerini rapor haline getireceğim.


Aynı zamanda Konunun teknik ve bilimsel çalışması ile bilgi edinme yasasından yararlanarak; Karadeniz illerindeki İl Ziraat odaları ve Türkiye Odalar Birliğinden, Tarım İl Müdürlüklerinden, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çaykur, Fiskobirlik Genel Müdürlüklerinden  geçmişten günümüze kadar konu hakkında ellerindeki bilimsel çalışmalarının sonuçlarını, Bölgede çiftçiye verdiği zararıyla birlikte durumu netleştireceğiz” dedi.

Hüseyin Ayaz; Ayrıca *Ricania Simulans* Böceğinin yaşadığı diğer ülkelerin yetkili kurumlarına Bakanlığımız tarafından  gerekli yazışmalar yapmaları  konu hakkında onların yapmış oldukları çalışmaları ve sonuçlarının istenmesini  ve bunun elde edilmesiyle, üç aşamalı bu çalışmanın sonuçlarını birleştirerek hazırlanacak dosyayı, gerekli incelemeleri yapmak ve nihai raporu hazırlamak üzere konuyu konunun uzmanı Akademisyenlerden oluşan kurula havale edilmek üzere, Başkan Vekili olduğu Takademi-Trabzon Sivil Tolum Kuruluşları Akademisi Yönetim Kuruluna sunacağını ifade etti.


Takademi Kurulunun yapacağı çalışmalarının sonuçlarını basın yoluyla anında camiamız ve tüm kamuoyu ile paylaşılacağını ifade eden Ayaz; “Devamında raporlar ve neticeleri ile birlikte  gerekli önlemleri almaları için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına, Bölgemizdeki Üniversitelere, TÜBİTAK ve TBMM'ne resmi yazılar yazarak soruna çare bulunmasını isteyeceklerini, ayni zamanda *Vampir Kelebek* zararlısının bölgeye verdiği maddi zararın tespit edilmesini ve mağdur olan vatandaşımızın mağduriyetlerinin giderilmesini talep edeceğiz. Konu hakkında yapılan tüm çalışmaların bilgi akışını devamlı olarak anında kamu oyunuyla paylaşılacağım.

 

Geçen süre zarfında  konu hakkında  uzman kişiler ve yurt içi ve yurt dışından çeşitli firmaların yetkilileriyle yapmış olduğum görüşmeler neticesinde  memlekette sahile çok yakın her yıl bu kelebeğim istilası altında olan köyümdeki evimin  yanında ana yol kenarındaki 1.5 dönümlük Çay Meyve ve Sebze yetiştirdiğim bahçemde yüzde yüz Organik Sıvı Gübre kullanarak araştırmalarım sonucu elde ettiğim *Vampir  Kelebek* için yeni üretilen böcek ilaçlarını kullanarak deneme çalışmalarını başlattım. Sonuçlarını köyümdeki çiftçi komşularımla birlikte takıp ederek bununda sonuçlarını da tüm camiamızla basın yoluyla paylaşacağım” diye konuştu.

 

 

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN
DURSUN SULUKAN - 2 yıl Önce

DEĞERLİ KARDEŞİM ALLAH KOLAYLIK VERSİN. ÇOK TEŞEKKÜR EDER,M.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21