Ali Kurumahmut Oflu öğrencilerle buluştu

Of’un Sugeldi Mahallesi’nde doğan, 11 yaşına kadar Of’u görmeyen, yüzme bilmediği halde Deniz Harp Okulu’na girmeyi başaran, 35 yaşında Deniz Kurmay Binbaşı olarak Kardak Krizinde savaş kararı veren Oflu Ali Kurumahmut, Oflu öğrencilerle hayatını paylaştı.

Ali Kurumahmut Oflu öğrencilerle buluştu
Of Kaymakamlığı ve Of Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Örnek kişilerle kendini anla, geleceğini planla” projesi kapsamında Of’un yetiştirdiği değerlerden Danıştay üyesi Deniz Kurmay Yarbay Ali Kurumahmut, Oflu öğrencilerle buluştu.

 

11. ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen seminer sabah Ali Yeşil Yurt Çok Programlı Lisesinde, öğleden sonra ise Ulusoy Lisesi’nde olmak üzere iki ayrı oturumda gerçekleşti.

 

Of Kaymakamı Eren Arslan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu’nun da eşlik ettiği seminerlerde kısa bir öz geçmişi sunulan Kurumahmut, öğrencilerle hayatını ve tecrübelerini paylaştı.

 

Mezun olduğu okulda kendilerine hitap etme fırsatı bulduğu için kendimi çok mutlu hissettiğini belirten Kurumahmut; “Belediye başkanımız beni aradığında ölüm gibi elim olay olmadığında oradayım dedim. Çok şükür böyle bir hadise olmadı şimdi sizinle birlikteyim. Ben de sizin gibi bu topraklardan çıkmış 11 yaşına kadar Of’a inmemiş olan bir çocuktum. 11 yaşında babamla kamyon üstünde Of’a inişimi ve çeyrek ekmek arası helva yiyişimi unutamıyorum. Onun tadı hala damağımdadır. O günleri unutmam mümkün değildir” dedi.

 

Konuşmasına öğrencilere hedefler göstererek devam eden Kurumahmut; “Yarın buralarda olacak olan sizlersiniz. Yaptığınız işlerinizde mutlaka belgeye dayalı bilgiye nüfuz edin. Belgesiz belge sizi bir şey kazandırmaz. Samimiyetle çalışın, gayret edin Allah size istediğinizi nasip eder. 35 yaşında Deniz Kurmay Binbaşı olarak üzerime bu ülkenin savaş eşiğine geldiği Kardak krizinde otorite olarak kabul edildim. Benim verdiğim bilgiler ile Yunanistan ile Türkiye arasındaki adalar konusunda savaş kararı alındı. Allah bana bu millet için öyle büyük bir sorumluluk yükledi. Çok şükür bunu alnımızın akıyla başardık. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke ama denizlerden yeteri kadar faydalanamıyor. Trabzon ve Rize denize kıyısı olan şehirle ama bunlar için denizci şehirler diyemiyoruz. Dünya 1950’ye kadar yüzünü dağlara çevirmişti. 1950’den sonra yüzünü denizlere çevirdi. Dünya deniz ticaretinden 60 trilyon dolar gelir elde ederken Türkiye bundan yalnızca 1 milyar dolar gelir elde ediyor. Türkiye dünyanın ilk on ekonomi si arasında yer almak istiyorsa deniz ticaretindeki payı çok üstlere çıkarmalıdır” diye konuştu.

 

Konuşmasının bitiminde öğrencilerin sorularını yanıtlayan Kurumahmutoğlu doğduğu topraklarda, okuduğu okulda kendisine bu güzel imkanı sağlayan Kaymakam Arslan ve Başkan Sarıalioğlu’na teşekkür etti.

 

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ise yaptığı teşekkür konuşmasında; “Sevgili gençler, siz bizim geleceğimiz ve umudumuzsunuz. Sizlere ne yapsak azdır. Bunun için her ay Of’un tanınmış bir simasını size yeni ufuklar açsınlar diye getireceğiz. Danıştay Üyemiz Ali Kurumahmut beye çok teşekkür ediyorum. Bizi kırmadıkları ve bu güzel günde burada sizlere ve bizlere hayatlarından önemli anlar paylaştıkları için” ifadelerini kullandı.

Ali Kurumahmut kimdir?

1960 yılında Of’ta doğan Kurumahmut, 1982 yılında Deniz Harp Okulu'ndan, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Yüksek Lisans Eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlayan Kurumahmut, "Uluslararası Boğazlardan Geçiş ve Türk Boğazları'nın Hukuki Statüsü" konulu tez çalışmasını merhum Prof. Dr. Aslan Gündüz'le yapmıştır.

 

1995 yılında Deniz Harp Akademisi eğitimini, Şubat 2000'de ise Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamış ve Deniz Kurmay Yarbay rütbesinde iken kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. 2002 yılında İstanbul Barosu'nda Avukatlık stajını tamamlayan Kurumahmut, 18 Temmuz 2003 yılında atandığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü görevinden 17 Ekim 2005 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.

 

2004-2005 Eğitim ve Öğretim yılı sonuna kadar Harp Akademileri Komutanlığı'nda dış konferansçı olarak düzenli dersler veren Kurumahmut’un Türk-Yunan ilişkileri, Türk Boğazları, Deniz Hukuku ve Denizde Silahlı Çatışma Hukuku konularında Türkçe ve İngilizce yayınlanmış kitapları ile çok sayıda makalesi mevcuttur.

 

Şubat 2013’te Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül tarafından Danıştay Üyeliğine seçilen Kurumahmut evli olup, bir çocuk babasıdır.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21