Albay Dayıoğlu Oflu öğrencilere Çanakkale’yi anlattı

Trabzon Deniz Komutanı Kıdemli Albay Bünyamin Dayıoğlu, Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesi’nde düzenlenen konferansta öğrencilere “Çanakkale Zaferi” konulu sunum yaptı.

Albay Dayıoğlu Oflu öğrencilere Çanakkale’yi anlattı
banner71

Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yılı kutlamaları kapsamında Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesinde Trabzon Deniz Komutanı Kıdemli Albay Bünyamin Dayıoğlu öğrencilere “Çanakkale Zaferi” konulu sunum yaptı.

 

Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Okul Müdürü Vehap Kurt, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

İstiklal Marşının okunmasının ardından Trabzon Deniz Komutanı Kıdemli Albay Bünyamin Dayıoğlu öğrencilere Çanakkale Savaşını anlatan sunumunu yaptı. Trabzon Deniz Komutanı Dayıoğlu konuşmasında özetle, ”Çanakkale sadece deniz savaşı değildir. Çanakkale kara savaşları çok çetin ve kanlı geçmiştir. Yenilmez armada denilen itilaf kuvvetleri Çanakkale’yi denizden geçemeyeceklerini anlayınca karadan çıkartma yapmak zorunda kaldılar. Albay M. Kemal kara çıkartmasının Arıburnu ve Conkbayırı’ndan yapılacağını öngörmüş buradan çıkmalarını engellemiştir. Düşman kuvvetleri 25 Nisan 1915’te ilk kara çıkarmasını yaptı. İlk çıkartma 628 kişilik Türk kuvveti 25 bin kişilik bir düşman birliği imha etmiştir. Savaşta birlikte savaştığımız Alman komutanlar savaşın uzatılmasını istedikleri için bazı stratejik hatalara sebebiyet verdiler.19 Mayıs 1915 tarihli taarruzda İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri vardı. 28 Haziran 5 Temmuz tarihleri arası en şiddetli çarpışmalar yaşanmıştır. 9 Ocak 1916 tarihinde Çanakkale  kara savaşları sona ermiştir.” Sözleriyle savaşın genel durumunu kısaca izah etmiştir.

 

Trabzon Deniz Komutanı Kıdemli Albay Bünyamin Dayıoğlu Çanakkale Savaşının önemi konusunda, “ Çanakkale geçilseydi bizler bugün burada olamazdık.100 binden fazla münevverimizi Çanakkale’de kaybettik. 2 500 tıp öğrencimizi toprağın kara bağrına gömdük. İstanbul, İzmir, Konya, Balıkesir, Trabzon gibi liselerin öğrencileri hiç mezun vermeyerek Çanakkale’de şehit düştüler. Düşman bu savaşta kimyasal silah, topuk delici çivilerle Mehmetçiğin üzerine kustu kinini. Bizim askerimiz ise yaralı düşman askerlerini acı çekmesin diye kendi siperlerinde tedavi ediyordu. Tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Biz kukla bir devlet değiliz. Asil bir milletin evlatlarıyız. Ordumuz milli ve manevi değerlerimizin güvencesidir. Bizler yıkılan devletin yerine yenisini kuran devletsiz kalmayan asil bir milletiz. Bugün güçlü ve milli imkânlarla ordusunu güçlendirmiş bir orduya sahibiz. Bugün aynı saldırıyı hayal edenler karşılarında güçlü, modern donanmayla karşılaşacaklarını bilsinler. Sevgili gençler, sizlere güveniyor gelecek adına ülkemiz için sizlerden büyük başarılar bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Of Kaymakamı Eyüp Fırat da yaptığı teşekkür konuşmasında, “Değerli komutanımızın sunumu bizleri çok duygulandırdı. Verdikleri bilgilerle dedelerimizin yaptıkları fedakârlığın ve mücadelenin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Rabbim hepsinden razı olsun. Mekânları cennet olsun. Öğrencilerimizi de tebrik ediyorum çok ilgi ve dikkatle dinlediler” diyerek duygularını ifade etti.

 

Programın sonunda Trabzon Deniz Komutanı Kıdemli Albay Bünyamin Dayıoğlu Kaymakam Eyüp Fırat’a günün anısına plaket takdim etti. Toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21