AK Parti’nin Büyükşehir adayı Çaykaralı Vali Zorluoğlu

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerinde AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi’nin Kayyum Belediye Başkanı Çaykaralı hemşerimiz Murat Zorluoğlu oldu.

AK Parti’nin Büyükşehir adayı Çaykaralı Vali Zorluoğlu

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi’nin Kayyum Belediye Başkanı Çaykaralı hemşerimiz Murat Zorluoğlu oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Meclis Grubunda yaptığı açıklama ile aralarında Trabzon’un da bulunduğu 20 ilin belediye başkanı adaylarını açıkladı.

 

Sekiz aday adayının başvuru yapmış olduğu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sürpriz bir aday açıklayan Erdoğan, Van Valisi Çaykaralı hemşerimiz Murat Zorluoğlu’nu aday gösterdi.

 

Murat Zorluoğlu kimdir? 

1971 yılında Ankara/Haymana’da doğan Zorluoğlu, İlkokulu memleketi Çaykara’nın Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi İstanbul- Hayrullah Kefoğlu Lisesinde, yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

 

Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığına müteakip 1997–1999 yıllarında Mersin Gülnar Kaymakamlığı; 1999–2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı; 2003-2008 yıllarında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve 2008-2012 yıllarında ise aynı yerde sırasıyla Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ve Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

 

Bu görevlerinin yanı sıra, 2005-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde (YBYK) Türkiye Heyetinin Milli Sekreteri ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Demokrasi Yönlendirme Komitesinde (CDLR) Türkiye adına üye olarak görev yaptı.

 

15.09.2012 tarihli ve 28412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta Müsteşar Yardımcısı Vekilliğine atandı. Mart 2015- Temmuz 2017 yılları arasında Elazığ Valiliği görevi yaptı. Bakanlar Kurulunun 13 Haziran 2017 tarihli ve 10458 sayılı Kararı ile Van Valiliği görevine atanmış olup, halen bu görevi yürütmektedir.

 

2004–2005 yıllarında Nottingham Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi Bölümü alanında yüksek lisans yaptı ve bu kapsamda Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tezi ile Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi.

 

2011 yılına yayınlanan Local Authorities in Turkey (Türkiye’de Mahalli İdareler) adlı kitabı ve Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı adlı makalesi bulunan Murat ZORLUOĞLU, evli ve üç çocuk babası olup,  iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21