Ağaçseven, Başköy, Keler ve Korkut’a ulaşım yasağı

Rize İkizdere yolundan ulaşımı sağlayan Of’un 4 mahallesi, Rizelilerin koronavirüs önlemlerini delme girişimleri nedeniyle alınan sıkı önlemler sonucu ulaşımda sorun yaşıyor.

Ağaçseven, Başköy, Keler ve Korkut’a ulaşım yasağı

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Nisan 2020 tarihinde açıklanan önlemler kapsamında 30 Büyükşehir ile Zonguldak iline giriş ve çıkışlar 15 gün süreyle durduruldu.

İçişleri Bakanlığı’nın gece yarısı uygulamaya koyduğu genelge kapsamında 30 büyükşehirden biri olan Trabzon’a giriş ve çıkışlar da durduruldu.

Rizelilerin uyanıklığı Ofluları yaktı

Ancak büyükşehir olmamasına rağmen Rize Valiliği de son bir haftada yaklaşık 10 bin Rizeli’nin Rize’ye giriş yapması nedeniyle Rize’ye giriş ve çıkışları kontrol altına aldı.

Rize Valisi Kemal Çeber, Koronavirüs salgını sürecinde son bir ay içinde 10 bin civarında Rizeli’nin memleketlerine akın ettiğini belirterek “WhatsApp grupları aracılığı ile birbirleri ile haberleştiklerini öğrendik. Nasıl haberleşiyorlar? Bizim Of-İyidere arasında Karadeniz Sahil Yolu dışında 6 tane stabilize köy yolu var. Oralarla ilgili ‘bugün şu köy yolunda uygulama yok veya şu saatler arası orası sakin oradan geçin’ gibi haberleştiklerini gruplar aracılığı ile öğrendik” dedi.
 

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Çeber, “Rizemizin Rize dışında yaşayan önemli bir bölümü de İstanbul’da olan çok sayıda vatandaşımız var, her biri Rize aşığıdır, memleketlerini çok severler ve düzenli gelirler. Bu tarihler de (Mart-Nisan) ayları onların gelmeyi en çok sevdiği tarihlerdir. Çünkü hem baharın en güzel dönemleri başlıyor hem de çay sezonu, birinci sürgün yaklaşıyor. Gübreleme dönemi. Dolayısıyla yoğun bir akımla karşı karşıya kaldık. Özellikle son 1 ay içerisinde 10 bin civarında Rizeli hemşehrimiz Rize dışından Rize’ye akın etti. Tabi biz bunu virüs süreciyle beraber bunu yorumladığımızda üzerimizde yoğun bir baskı oluşturdu. Hiçbir ilin almadığı baskı ile karşı karşıya kaldık. Tabi biz de haliyle tedbirlerimiz çok yoğunlaştırdık” diye konuştu.

Of İyidere arasındaki stabilize yollardan geçiyorlar

Alınan tedbirleri aşmak için Rizeliler’in pratik zekalarını bir kere daha gösterdiğini kaydeden Vali Çeber “Benim hemşehrilerimin her zaman övündüğümüz özellikleri vardır. Dürüstlükleri gibi açık sözlülükleri gibi içi neyse dışı da öyle olması gibi bir özelliğimiz de pratik zekamızdır. Hemşehrilerimizin bir kısmı pratik zekasını bu konuda da göstermiş. Haberdar olduğumuz konu WhatsApp grupları aracılığı ile birbirleri ile haberleştiklerini öğrendik. Nasıl haberleşiyorlar? Bizim Of-İyidere arasında Karadeniz Sahil Yolu dışında 6 tane stabilize köy yolu var. Oralarla ilgili ‘bugün şu köy yolunda uygulama yok veya şu saatler arası orası sakin oradan geçin’ gibi haberleştiklerini gruplar aracılığı ile öğrendik. Hemşehrilerimiz bizi de çalışmaya sevk ediyor onlar sayesinde oralarda da tedbirlerimiz yoğunlaştırdık. Oralarda da tedbirler aldık” ifadelerini kullandı.

"Rize’ye nasıl gidilir?, bu sorun nasıl aşılır ?"

“Cumhurbaşkanımız dün 30 il artı Zonguldak seyahat yasağını açıklar açıklamaz hemşehrilerimiz daha 3. veya 4. dakikasında 'Rize’ye nasıl gidilir ?, bu sorun nasıl aşılır ?' haritalarını paylaşmaya başladı” diyen Vali Çeber “Kontrol noktaları nasıl aşılır haritaları paylaşmaya başladılar. Yani memleketlerini bu kadar çok seviyorlar biz de onları çok seviyoruz. Şuan için benim kıymetli hemşehrilerimin bulundukları yerde kalmaları hem onların sağlıkları için çok önemli hem de Rize’de yaşayan Rizeliler için de çok önemli. Biraz daha bu sene sabır diliyoruz, biraz daha Rize’ye gelişlerini ertelemelerini istirham ediyoruz” dileğinde bulundu.

Rize Valiliği köprüleri kapattı

Ağaçseven ve Başköy’e ulaşımı sağlayan Ağaçseven Köprüsü; Keler ve Korkut’a ulaşımı sağlayan Keler Köprüsü; Kireçli, Ovacık ve Sarıkaya’ya ulaşımı ağlayan Kireçli Köprüsü; Darılı, Bayırca, Birlik ve Gümüşören’e ulaşımı sağlayan Darılı Köprüsü ile Pınaraltı, Dereköy, İkidere, Uluağaç ve Örtülü’ye ulaşımı sağlayan Pınaraltı Köprüsü’nün Rize Valiliği tarafından giriş ve çıkışlara kapatılması nedeniyle yaklaşık 16 mahalleye ulaşımda sorun yaşandı.

Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun girişimleri sonucu Trabzon Valiliği ile Rize Valiliği soruna kısmen çözüm üretti.

Ağaçseven ve Keler Köprülerine izin

Alternatif ulaşım yolları bulunmayan Ağaçseven ve Başköy’ün kullandığı Ağaçseven Köprüsü ile Keler ve Korkut’un kullandığı Keler Köprüsü’nde giriş ve çıkışlara izin verilirken Kireçli, Darılı ve Pınaraltı köprülerine giriş çıkışlara izin verilmeyerek ulaşımın alternatif yollardan yapılmasına arar verildi.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21