80 yaşında Kur’an-ı Kerim öğrendi

Of’ta ikamet eden Ziya Turan, “bu yaştan sonra öğrenemem” dediği Kur’an-ı Kerim okumayı 80 yaşında öğrendi.

80 yaşında Kur’an-ı Kerim öğrendi

Of İrfanlı Mahallesi’nde yaşayan 80 yaşındaki Ziya Turan, öğrenmek isteyip de bir türlü öğrenemediği Kur’an-ı Kerim okumayı 80 yaşında öğrendi.

 

“Bugüne kadar hep kuran okuyamamanın hüznünü ve mahcubiyetini yaşadım” diyen Ziya dede; “Kemal Öztürk hoca ile tanışana kadar hayalini kurduğum Kur’a-ı Kerim okumayı 80 yaşında öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

“Ben de diğer yaşıtlarım gibi bu yaştan sonra olmaz sözünü hep kendime savunma siperi yaptım” diyen Ziya dede; “Oysa ki bu konuda çok ihmalkar davranmışım. Bir gün Kemal hoca bana Kur’an okuyup okuyamadığımı sordu. Ben de kendisine “bu yaştan sonra öğrenemem” dedim. Bunun üzerine Kemal hoca bana “ayda bir harf de öğrenemez misin” deyince işin şekli değişti. Artık savunulacak bir mazeretim kalmamıştı. “Desene ayda bir harf de öğrenemeyen bitkisel hayata girmiş demektir” dedim. Bunun üzerine bir Kur’an Elif Bası alarak derslere başladım. Şimdi ise Kur’an-ı Kerim okumanın hazzı ve mutluluğunu yasıyorum. Kendimi yeniden doğmuş hissediyorum. Kemal hocama çok çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Peygamber Efendimizin “Beşikten mezara kadar ilim öğrenmek kadın-erkek her Müslüman’a farzdır” Hadisi şerifinin bütün Müslümanlara örnek olması gerektiğini belirten Kemal Öztürk Hoca; “Kur’an okuyamamak bir Müslüman için ciddi bir eksikliktir. İnşallah bu uzun kış gecelerinde din görevlilerimize müracaat ederek bu eksikliğimizi gidermeye çalışalım. Yüce ALLAH tüm insanlara hitaben Yunus Suresi 57.ayette “Ey insanlar işte size rabbinizden bir öğüt, gönüller derdine bir şifa, müminlere bir hidayet ve rahmet geldi” buyurmuştur. Yunus Emre de; “Kim ki Kur’an bilmedi, Sanki dünyaya gelmedi, Beşerin derdine dermandır Kur’an, Onsuz canavardan beterdir insan” demiştir. Hangi yaşta olursak olalım, Kur’an ve dini bilgilerimizi öğrenmeye çalışalım” diye konuştu.


Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21