4. sürgün çay, üreticinin yüzünü güldürüyor

Kasım ayının ortalarında 4.sürgün yaş çay toplayan ve özel sektöre 2 lira 90 kuruşa peşin paraya satan çay üreticilerinin yüzü gülüyor.

4. sürgün çay, üreticinin yüzünü güldürüyor

Sonbaharda havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak gitmesi çay üreticisinin bir bölümünün yüzünü güldürdü.

 

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yeşil altını çay, geç de olsa üreticisinin yüzünü güldürüyor. Bölgemizde 2019 yılı birinci sürgün yaş çay hasadına Mayıs ayı ortalarında başlanmıştı. ÇAYKUR % 26 gibi bir taban fiyat belirlemesiyle çay üreticisi büyük umutlara kapılmıştı. Özel sektörün kuru çaya zam yapılmamasını bahane ederek geçen yılın altında çay alımı yapmasıyla vatandaşın ümitleri suya düşmüştü. İkinci sürgünün sonu % 15, üçüncü sürgünün başında % 15’lik kuru çaya yapılan zam ile özel sektör beklediği zamma kavuşmuş oldu.

 

Gerek ÇAYKUR’un kotaları artırması, gerekse rekoltenin düşük olması üreticilerin çaylarını devletin belirlediği taban fiyatına satmalarını sağladı. Her şeye rağmen büyük işletmeler olsun, küçük işletmeler olsun bu yıl için planladıkları çayı alamadılar.

 

Bütün bu olumsuzluklar çay üreticisini 2019 yılında çay ürününden tam anlamıyla memnun etmedi. Sonbaharda havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak gitmesi çay üreticisinin bir bölümünün yüzünü güldürdü.

 

Özellikle sahile yakın bölgelerde yer alan üreticiler, hava sıcaklarının keyfini çay keserek ve yüksek fiyata çay satarak çıkarıyor. Küçük ölçekli işletmeler yaş çayın kilosunu kantar üzeri 2,80- 2,90 kuruşa alarak vatandaşların yüzünü güldürüyor.

 

Durumdan memnun olan çay üreticileri; “Sezona umutlarla başlamıştık ancak 1, 2 ve 3.sürgün çaydan tam anlamıyla istediğimizi alamadık. Özellikle özel sektörün düşük fiyata çay alması emeklerimizin heba olmasına neden oldu. Rabbimize şükürler olsun havaların sıcak olması hiç ummadığımız 4. Sürgün çayın oluşmasını sağladı. Şimdi akşama kadar çayı kesiyoruz, satmak için özel sektörün kapısına gidiyoruz. Kantardan indirmeden çay parasını elimizde buluyoruz. İnşallah bu bereket gelecek sezon da devam eder. Allah bereket versin. Herkese hayırlısıyla yemek nasip etsin” sözleriyle memnuniyetini belirtiyor.

 

4. sürgün çay hasadı Kasım aynın sonuna hatta havalar sıcak gitmesi halinde Aralık ayının on beşlerine kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21