31 Mayıs dünya tütünsüz günü

“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” nedeniyle bir basın bülteni yayınlayan Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları küresel illetten uzak durmaya ve en kısa zamanda kurtulmaya davet etti.

31 Mayıs dünya tütünsüz günü

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” nedeniyle yayınladığı basın açıklaması ile vatandaşları küresel illetten uzak durmaya ve en kısa zamanda kurtulmaya davet etti.

İşte açıklama;

Bilindiği üzere tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması amacıyla 31 Mayıs tarihi Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiş olup, tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olan tütün kullanımı, önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Tütün kullanımı, doğum öncesi dönemden başlayarak, yaşamın bütün evrelerinde 50’den fazlası kanser olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları gibi ölüme kadar götüren pek çok kronik sağlık sorununa yol açmaktadır.

Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımının sonucu iken yaklaşık 1 milyon kişi de tütün kullandığı için değil tütün dumana maruz kaldığı için hayatını kaybetmektedir.

Eğer sigara kullanıyorsanız, öncelikle bunun bir hastalık olduğunu kabul etmelisiniz. Sigarayı bırakmak istiyor ancak başarısız olacağınız korkusu ile vazgeçiyorsanız ya da bırakmayı deneyip zorlanıyorsanız kendinizi yargılamadan, suçlamadan mücadele etmeyi seçmelisiniz. Bu yaşadıklarınız “iradesizlik” değil, nikotin bağımlılığının beklenen bir sonucudur. Bu süreci bir iyileşme süreci olarak kabul etmeli, destek almalı ve kararlılıkla mücadelenizi devam ettirmelisiniz. Size yardımcı olacak bir “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurabilirsiniz. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını ücretsiz arayabilir yardım alabilirsiniz. Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin, sağlığınızın sizi mecbur etmesini beklemeyin. Şimdi karar alın ve hemen uygulamaya başlayın. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Kendiniz ve aileniz için yeni bir başlangıç yapın.

“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle halkımızı bir kez daha bu küresel illetten uzak durmaya ve en kısa zamanda kurtulmaya davet ediyor, sağlıklı günler diliyoruz.

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 17:26

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21