24 bin kişi organ bağışı bekliyor

Of Devlet Hastanesi’nde düzenlenen Organ Bağışı ve Nakli Haftası etkinliğinde konuşan Op. Dr. Yavuz Çakıroğlu, “Ülkemizde 23 bin 923 kişi organ bağışı bekliyor” dedi.

24 bin kişi organ bağışı bekliyor

Ülkemizde her yıl organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışını teşvik etmek amacıyla 3-9 Kasım tarihleri arası “Organ Bağışı ve Nakli Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Hafta nedeniyle Of Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlenen programa Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Yavuz Çakıroğlu, Of Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal, Of Medya Derneği Başkanı İzzet Keleş, Memursen Of İlçe Başkanı Yüksel Yaşar, hastane yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Törende konuşan İl Sağlık Hizmetleri Başkanı Yavuz Çakıroğlu; “Ülkemizde organ ve doku bağışı bakanlığımızın ve çalışanlarımızın yoğun mesai harcamalarına rağmen istenen seviyede değildir. Hastalarımızın ihtiyacı olan organları başka kaynaktan karşılamamız mümkün değildir. Ancak organ bağışı ile sağlanabilir. Gelişmiş ülkelerde organ bağışlarının % 80’i kadavradan, % 20’si canlıdan canlıya karşılanaktadır. Ülkemizde bu oran % 20 kadavradan % 80 canlıdan karşılanmaktadır. Ülkemizde bugün 23.923 kişi organ nakli beklemektedir. Bunların 20.905’i böbrek Bin 715 tanesi karaciğer nakli bekleyen hastalardır. Trabzon ilimizin de bağlı bulunduğu Samsun Bölge Koordinasyon Merkezinde organ bekleyen hasta sayısı 639’ur. Bunların 617 tanesi böbrek 22 tanesi karaciğer nakli bekleyen hasatalardır. Covid 19 nedeniyle de organ nakillerinde önemli düşüşler yaaşanmaktadır.Vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Başhekim Uzm. Dr. Şaban Uysal ise yaptığı konuşmada; “Organ bağışı kişinin hayatta iken özgür iradesiyle tıbben yaşamı sona erdiğinde doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Ülkemizde organ nakli; Karaciğer, akciğer, kalp, böbrek, pankreas, deri, kalın ve ince bağırsak nakilleri yapılmaktadır. Kornea, kalp kapakları, kemik ve kemik iliği gibi doku nakilleri yapılmaktadır. Bu etkinliğimizin amacı vatandaşlarımızı bilgilendirmek, personelimizde bilinç ve farkındalık oluşturmaktır. Bu hem sosyal sorumluluğumuzun hem de sağlık çalışanı olarak görevimizdir. Unutmayalım ki her organ bağışı filizlenen bir hayattır. Bir gün bizim de bir organ ve dokuya ihtiyacımız olabileceğini unutmamalıyız. Bu konuda sağlık çalışanlarına STK’lara, basına kısaca tüm vatandaşlarımıza görevler düşüyor” diyerek düşüncelerini ifade etti.

sonunda organ bağışında bulunan Of Devlet Hastanesi personellerinden Yusuf Yüzer, Umut Eken ve Hemşire Yasemin Sepetçi’ye Başhekim Uysal tarafından “Organ Bağışı Kartları” taktim edildi.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21