1960’dan sonra en yoğun kar yağışı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Meteoroloji verilerine göre son 57 yılın en yoğun kar yağışı gerçekleşti” derken vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

1960’dan sonra en yoğun kar yağışı

26 Ocak’tan itibaren kar yağışının devam ettiği Trabzon’da dün gece son yılların en yoğun kar yağışı gerçekleşti. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Meteoroloji verilerine göre son 57 yılın en yoğun kar yağışı gerçekleşti” derken vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

 

Trabzon il genelinde aralıksız olarak saatlerce devam eden kar yağışı sonucunda, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün verilerine göre şehir merkezindeki kar kalınlığı 66 cm’ye ulaştı. Bu rakamın Trabzon şehir merkezinde 1960’dan beri ölçülen en yüksek kar kalınlığı olduğu tespit edildi. Kırsal kesimlerde bulunan mahallelerde ise kar kalınlığının 2 metreye kadar ulaştığı görüldü.

 

ÇIĞ ve HEYELAN

TEHLİKESİ VAR

Kar yağışının bugün (Salı) ve yarın da (Çarşamba) devam etmesi beklenirken Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, hemşehrilerine önemli uyarılarda bulundu. Kar mücadelesi çalışmalarını sahada denetleyen ve yoğun kar yağışı ile birlikte çığ ve heyelan tehlikelerinin ortaya çıktığını hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, “Şehrimizde son 57 yılın en yoğun kar yağışı gerçekleşti. Hasta, yaşlı ve çocuklarımızın ehemmiyet gerektiren bir durum olmadıkça evlerinden çıkmamaları büyük önem arz ediyor. Hemşehrilerimden özel araçlarını bir müddet daha kullanmamalarını rica ediyorum. Ayrıca çığ ve heyelan ihtimaline karşı, tehlike arz eden tüm alanlardan uzak durulması, bu tür alanların boşaltılması gerekmektedir. Hemşehrilerimden tüm bu konularda çok daha dikkatli olmalarını özellikle istirham ediyorum” dedi.

 

265 İŞ MAKİNESİ

ve 750 PERSONEL

Trabzon genelinde sürdürülen kar mücadelesi çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Gümrükçüoğlu, sözlerini özetle şu şekilde tamamladı: “Şu an 265 iş makinesi ve 750 personel ile çalışmalarımızı sürdürtmekteyiz. Gerek şehir merkezi ve ilçe merkezlerinde temizlik ve ana arterlerin ulaşıma açılması çalışmaları, gerekse mahallelerimize yeniden ulaşımın sağlanması noktasında çalışlarımız 24 saat esasına dayalı olarak sürdürülüyor. Ana arterler ve kamusal alanları birinci önceliğimiz durumundadır. Hastası olan, mahsur kalan, afet yaşayan olduğunda, bizlere, 122’ye ulaşıldığında anında gerekli çalışmaları yapıyoruz.”

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21