Yakup Akyüz İstanbul’dan milletvekili adayı

Of’un yetiştirdiği değerlerden biri olan Bakırköy Eski Belediye Başkanı Av. Yakup Akyüz, CHP’den milletvekili aday adayı oldu.

Yakup Akyüz İstanbul’dan milletvekili adayı

İstanbul 3. Bölgeden adaylığını açıklayan Akyüz, Bakırköy Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği önemli projelerle adını duyurdu.

 

16 Yaşında Gençlik Kolu Başkanı

Akyüz, ailesinin kurulduğu günden bu yana CHP çatısı altında sürekli aktif siyasetin içinde yer aldığını ve kendisinin de 1959 yılında henüz 16 yaşındayken, Bakırköy CHP Gençlik Kolları Başkanı olarak aktif siyasete atıldığını belirtti.

 

1974 yılına kadar CHP Bakırköy ilçe yönetiminde bulunan Akyüz, 1979 yılı CHP Kurultaylarında, Kurultay Delegesi olarak partisine hizmet ettiğini 9 Eylül 1992 yılında CHP’nin yeniden açılması sırasında, "1980 öncesi CHP Kurultay Delegesi" olarak bulunduğunu ve CHP’nin yeniden açılmasında söz sahibi olmasının siyasi yaşamının en mutlu ve gururlu anlarından biri olduğunu söyledi.

 

Bakırköy’de İlklere İmza Attı

40 yılı aşkın bir süredir yaşadığı İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Bakırköy için hizmet vermeyi sürdüren Akyüz, 1989’dan 1994’e kadar Başkan Yardımcılığı’ndan Belediye Başkanlığı’na kadar birçok görev üstlendiği Bakırköy Belediyesi’nde, ekibiyle birlikte halkın yararına birçok köklü projeye imza attı.

 

Bakırköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduğu dönemde, bugün olduğu gibi, o yıllarda da çok zor şartlarda bulunan, eşlerinin zulmü ve töreler karşısında çaresiz kalan, hayatlarını adeta birer köle gibi sürdüren kadınlarımız için ‘Türkiye’nin ilk kadın sığınma evi’ni Bakırköy’de kurdu.

 

Yine Bakırköy Belediye Başkan Yardımcılığı görevindeyken hayvan hakları konusunda da Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve çok zor şartlarda yaşayan sokak hayvanlarının bakımı, kısırlaştırılmaları ve tedavileri için Türkiye’nin ilk hayvan barınağını Bakırköy’de kurdu.

 

Spor ve Sanatın Önemi

Daha iyi bir yaşam ve iş imkanları için özellikle büyük şehirlere göç etmek zorunda kalan insanlarla yerel halk arasında en büyük birleştirici gücün sanat ve spor gibi toplu aktivitelerden geçtiğini söyleyen Akyüz’ün Bakırköy Belediye Başkanlığı döneminde, daha önce yapılan müracaatlarda reddedilen ödenekli tiyatro talebi, rahmetli Adnan Kahveci’nin onayı ile kabul gördü ve Cumhuriyet tarihinin 3. ödenekli tiyatrosu olan ‘Bakırköy Belediye Tiyatroları’nı kurdu. Sonraki dönemlerde Türkiye’de pek çok belediye, Bakırköy Belediyesi ve bu projeyi emsal göstererek Türkiye’de kültür-sanat alanında bir çığır açılmasına sebep olmuştur.

 

Spora verdiği önem ise, Başkan Yardımcılığı döneminde Bakırköy Spor’un 1. Lige yükselip bir sonraki sezon 1. Ligin ilk beş takımı arasına girmesi ile meyvesini vermiştir.

 

Herkese Eşit Hizmet

1973 yılının ikinci yarısında Bakırköy’de kendisine ait hukuk bürosunu açarak serbest avukatlık yapmaya başlayan Yakup Akyüz, anlayışıyla ilgili şunları söylüyor: “Mesleğimi icra ederken avukatlık yeminime daima sadık kaldım. Parayı her zaman ikinci planda tuttum. Öyle ki; meslek yaşamım boyunca büromda hiç kimseyle avukatlık ücreti hakkında tek bir kelime bile konuşmadım. Bütün davalarımda haksızlığa uğrayarak zarar gören, haksız yere tutuklanan kişilerin, kaybolan haklarının yeniden kazanılması yolunda daima büyük bir gayret içinde oldum.

 

Son beş yıldır yaşanmakta olan Balyoz ve 28 Şubat süreçlerinde birçok yüksek rütbeli TSK mensubunun avukatlığını yapan Akyüz; “42 yılını mesleğine adamış bir avukat olarak büyük bir üzüntüyle söyleyebilirim ki; şu an ülkemizde hukuktan, adaletten, bağımsız yargıdan, hukukun üstünlüğünden bahsetmek mümkün değil. Adaletin ve yargının bağımsız olmadığı bir ülkede barış da tehlikededir. Parlamenter sistem ve yargı Cumhuriyet’in kazanımlarıdır. Bugün gücü elinde bulundurduğunu düşünenlerin bunları istediği kişiye karşı lehte ya da aleyhte kullanması yanlıştır,” dedi.

 

Yakup Akyüz, 5 yıllık belediyecilik döneminde yasaların verdiği tüm yetki ve sorumlulukları insanlara hizmet etmek, insanlar arasında din, dil, mezhep ve ırk ayrımı yapmadan kullandığını ve görevini gerektiği şekilde yapmaya çalıştığını da ekledi.

 

Cumhuriyeti Koruyacak Bir Vekil

Kendisine bugüne kadar milletvekili olması için defalarca teklif gelmesine rağmen kabul etmediğini belirten Akyüz, bugün böyle bir karar veriyor olmasının en büyük nedeninin adaletin bağımsızlığını kaybedip siyasallaştığı ve iç barışın son derece zayıfladığı böyle bir dönemde herkesin elini taşın altına koyması gerektiği olduğunu söyledi.

 

Cumhuriyeti korumak için seferber olunması gerektiğini vurgulayan Akyüz; “bu şartlar içinde görevden kaçamayız, konu makam mevki için milletvekili olmak değil, benim bunlara ihtiyacım da yok, esas mesele TBMM’de Cumhuriyet’i ve onun ilkelerini sonuna kadar savunacak bir milletvekili olabilmektir” dedi.

 

1943 yılında Of’ta doğan Avukat Yakup Akyüz, İstanbul Hukuk Fakültesi mezunudur. Filiz Akyüz ile 45 yıllık evli olan Akyüz, iki çocuk babasıdır.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufuk Akyüz
Ufuk Akyüz - 7 yıl Önce

Değerli aile büyüğümüz Yakup amcama başarılar diliyorum. Gönlümüz onunla.

DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 7 yıl Önce

Değerli hemşerim Milletvekili aday adaylığın hayırlı ve uğurlu olsun.Sağlıklı yıllar dilerim.

Bora
Bora - 7 yıl Önce

Siyaset Yapanların Cirit Attiği Memleketimde Ailemizden ve Dedelerimizden Gördüğü Halkçı,Adaletli ve Kararli(adaleti akp a'sı ile karistirmayin)Siyasi Görüşünden Kopmayan Değerli Aile Büyüğümüze Meclis Yolunda Başarılar Diliyor ve Destekliyorum... Mecliste Sadece El Kaldirip İndirenlere Milletin Vekili Nasıl Olunur Öğreteceğinden Şüpheniz Olmasın...

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21