TDF’den Karadenizli sanatçılara jest

Trabzon Dernekleri Federasyonu yaşayan değerlere sahip çıkma adına Kemençenin yaşayan efsanelerinden Tahsin Terzi için Kasım Ayı’nda büyük bir buluşma düzenleyecek.

TDF’den Karadenizli sanatçılara jest

Trabzon Dernekleri Federasyonu Yaşayan Değerlere sahip çıkma adına Karadeniz’in ünlü sesi Hülya Polat ve Tv Programcısı Yasemin Aydın öncülüğünde Kemençenin yaşayan efsanelerinden Tahsin Terzi için 20.Sanat Yılı adı altında Kasım ayında düzenleyeceği büyük konserin ilk adımını attı.

 

Kemençeye 12 yaşında başlayan Tahsin Terzi, Yusuf Cemal KESKİN usta tarafından o yıllarda program yaptığı TGRT televizyonunda “Reisin Takası” isimli Karadeniz programında profesyonelliğe ilk adımı atmış, daha sonrasında çeşitli ses sanatçılarının orkestralarında yer almıştır.

 

Sayısız Kemençe ses kayıtlarında Tahsin TERZİ adı geçmiştir. Bu kayıt çalışmalarına büyük bir yoğunlukla devam etmektedir.

 

Kısa zamanda Kemençe enstrümanında büyük usta olduğunu göstermiş ve piyasada en tanınmış Kemençe sanatçıları arasında yerini almış olan Tahsin Terzi için Hülya Polat önderliğinde Trabzon Dernekleri Federasyonun büyük bir salonda birçok ünlü isimle birlikte düzenleyeceği konserin lansmanını Federasyon Merkezinde yaptı.

 

Organizasyona Öncülük yapan Hülya Polat; "Aslında bu tarz organizasyonları hep sahnede önde olanların yaptığını ama geri planda kalarak birçok sanatçıya katkı yapan kemençede üstad mertebesine erişmiş ve bir çok Kemençeci yetiştirmiş Tahsin Terzi için böyle bir organizasyonu yapmanın bizlerin görevi olduğunu belirterek böyle bir değere yaşarken sahip çıkma adına önemli bir atacağımızı düşünüyorum" dedi.

 

TDF'nin etkinliklerine ara vermeden devam ettiğini belirten Başkan Mustafa Demir; "Önümüzdeki  23-26 Ekim de Feshane’de düzenleyeceğimiz Trabzon’un Fethi etkinliği de bunlardan biridir. Bu etkinlikte Trabzon’un Valiliği, Büyükşehir Belediye başkanlığı ve onsekiz ilçesinin Belediye Başkanlığı veya Kaymakamlığının yer alacağı Trabzon’un Tarihinin, Sanatının, Folklorunun tanıtılacağı hemşehrilerin bir araya gelerek hasbihal edebileceği, İstanbul da bulunan Trabzonlu hemşehrilerimizin kendi ilçelerinin belediye başkanlarını, Kaymakamlarını tanıyabileceği bir birlikteliği oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Bu etkinliğimizin yanı sıra Hülya Polat gibi Karadeniz’in güçlü bir sesinden gelen teklifle Kemençemizin yaşayan efsanelerinden Tahsin Terzi ye 20.sanat yılı adı altında değerlerimizin kıymetini yaşarken bilmenin bir göstergesi olarak düzenleyeceğimiz bir etkinlik daha düzenleyeceğiz. Kasım ayı içerisinde yapacağımız ve birçok ünlü isminde bizimle birlikte olacağı bu programı şimdiden hemşehrilerimizin not almasını ve katılım sağlamasını istiyoruz dedi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21