Kemençe Üstadı Tahsin Terzi’nin 20.yılına özel gece

Bölgemizin yetiştirdiği kemençe sanatçılarından Tahsin Terzi için Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 20. Sanat Yılı gecesinde çok sayıda sanatçı dostu Terzi’yi yalnız bırakmadı.

Kemençe Üstadı Tahsin Terzi’nin 20.yılına özel gece

Bölgemizin yetiştirdiği kemençe sanatçılarından Tahsin Terzi için sanatçı arkadaşları Trabzon Dernekleri Federasyonu organizatörlüğünde  Haliç Kongre Merkezinde 20. yılı sanat gecesi düzenlediler.

 

Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun Meslek Grupları Buluşmaları çerçevesinde “Yaşayan

Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla yöremizin sevilen sanatçısı Hülya Polat’ın öncülüğünde Karadeniz müziğine hizmet vermiş birçok ünlü sanatçının katılımıyla gerçekleşen Tahsin Terzi 20. Sanat Yılı Gecesi, Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirdi.

 

GECEYE SANATÇI AKINI

Geceye  Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Demir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Sami Kılıç, Of Hayrat Derneği Başkanı Mustafa Saral, Mavi Karadeniz TV Genel Yayın Yönetmeni Fuat Kuş, Kanal T adına Fikri Kurt, İstanbul Muhtarları Derneği Başkanı Selami Aykut, Cumder Başkanı Yaşar Çakır, İşadamları, Sivil Toplum Temsilcileri ve bürokratlar ile sanatçılar Cengiz Kurtoğlu, Hülya Polat, Resul Dindar, İsmail Türüt, Apolas Lermi, Onay Şahin, Sinan Yılmaz, Ayşenur Kolivar, Recep Ergül, İlknur Yakupoğlu, Selim Bölükbaşı ve çok sayıda yöresel sanatçı katıldı.

 

BU BİR İLK

TDF Genel Başkanı Mustafa Demir yaptığı açıklamada; “TDF olarak bir farklılığı ortaya koyarak sanatçılarımızı sadece öldükten sonra anmayalım hak ettikleri değeri zamanında vererek onları yaşarken onurlandırmak daha anlamlı olacaktır. Bu nedenle bu organizasyonu gerçekleştirdik. Tahsin Terzi için yapılan 20. Sanat yılı gecesi bizim adımıza da, Karadeniz müziği adına da bir ilk oldu” dedi.

 

AYDIN NEŞE KATTI

Gecenin sunumunu Karadeniz’in sevilen program yapım ve sunucusu Yasemin Aydın yaparken Aydın yaptığı esprilerle davetlilere eğlenceli bir gece yaşattı.

 

Bu gecenin düzenlemesinin öncüsü olan Karadeniz’in sevilen sanatçısı Hülya Polat ise yaptığı açıklamada; “Tahsin Terzi gibi kemence üstadımız var bununla gurur duyalım. O, bu geceyi fazlasıyla hak etti” ifadelerini kullandı.

 

Gecede sahne alan sanatçılar “Tahsin Terzi gibi bir usta ile çalışmanın mutluluğunu yaşamak bize de nasip oldu” diyerek söyledikleri birbirinden güzel türkülerle  salondaki binlerce hayranlarını coşturdular.

 

00’DA SAHNE ALDI

Saatler gece 00.00’ı gösterirken Tahsin Terzi kemençesi ile sahne aldı. Kemençesini adeta konuşturarak yöremizin duygu dolu müzikleriyle davetlileri duygulandırdı.

 

 

HERKESİ KUCAKLIYORUZ

TDF  Başkan  Yardımcısı Hüseyin Ayaz ise yaptığı açıklamada; “İşte görüyorsunuz neler yaptıklarımızı ve daha neler yapabileceğimizi. Bu anlamlı gecede ben de duygulandım. Memlekete gitmiş gibi oldum. Kimse yalnız değildir. TDF olarak herkesi kucaklayacak bir yönetimimiz var. Bize güvenmelerini istiyoruz. Biz her işin üstesinden geliriz” ifadelerini kullandı.

 

İŞTE KARADENİZ

TDF Başkan Yardımcısı İdris Türk de yaptığı açıklamada; “Burada  gördüğünüz gibi güzel bir projeyi daha hayata geçirdik. Kemençe üstadı, Rize'den Samsun'a kadar Karadeniz’i bu gecede birleştirerek Türkiye’ye Karadeniz'den çok güzel bir mesaj verdiğimizi düşünüyoruz. Bu proje Karadeniz’in hanımefendi sanatçısı Hülya Polat hanımefendinin öncülüğünde olmuştur. Kısaca şunu söyleyebilirim “Bir tarafı dağ, bir tarafı deniz işte size Karadeniz” duygu yüklü bir gece. Onu seven sanatçı dostları ve bu salonu dolduran binlerce kişiye Tahsin Terzi’yi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Geceye katılan sanatçıların birbirinden güzel türküler seslendirdiği program gece geç saatlerde sona erdi.

 

Haber-Foto: Sadullah Dervişoğlu

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21