Başkan Ayşe Aydın; Esnaf olarak mağduruz destek istiyoruz

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Oflu hemşerimiz Ayşe Aydın yaptığı açıklamada yetkililere seslenerek “Esnaf olarak mağduruz destek istiyoruz” dedi.

Başkan Ayşe Aydın; Esnaf olarak mağduruz destek istiyoruz

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Oflu hemşerimiz Ayşe Aydın esnaf olarak mağdur olduklarını belirterek destek istedi.

Bilindiği gibi, tüm Dünyanın mücadele ettiği Yeni Koronavirüs Pandemisi (COVID-19) sebebi İle Berber, Kuaför, Dövme ve Güzellik Salonlarının faaliyetleri 21.03.2020 İçişleri Bakanlığı, corona virüsü önlemleri kapsamında geçici süreliğine durduruldu. O dönemde gerek meslektaşlarımızın, gerekse hizmet alanların sağlığı açısından bu kararın alınmasında hemfikir olduk.

Ancak sürecin uzaması ve beklenen ekonomik tedbirlerin esnafa yansımalarının beklentileri karşılamaması güzellik salonu, berber, kuaför ve dövmeci esnafı üzerinde büyük bir mağduriyet yaratmıştır.

Anayasanın 173. Maddesi (Esnaf ve sanatkarların korunması) “Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” derken, esnafımız şu an, tam da bu anayasal güvenceye ihtiyaç duyuduğu günlerden geçmektedir.

Son yıllarda üst üste yaşanan global krizlerle zaten günlük kazandığı ile işlerini çevirip evine ekmek götürme mücadelesi veren esnafımız, iş yerlerinin kapanması ile bu mücadele altında daha fazla dayanamayacak hale gelmiş durumda.

Şanslı olan esnafımız kredi çekerek borcunun üstüne borç eklerken çok sayıda esnafımıza ise geçmiş vergi borçları, SGK’ya olan borçları vb. sebebi ile kredi dahi kullanamamıştır.

Ekonomik sıkıntılar sadece işveren esnafa değil, yanlarında çalışanlara da yansıdı. Alınan önlemler arasında, işyerleri kısa çalışma süresine geçen veya geçici olarak kapananlar için kısa çalışma ödeneği devreye sokulmuştu. Bu kapsamda çalışanların ücreti İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanırken işverenin çalışanını çıkarmasının önüne geçilmesi amaçlanıyordu, ancak bu fırsattan faydalanabilen esnaf çalışanı henüz olmadı. Sistem çok yavaş ve yetersiz kalmıştır.

Esnaf kendi Bağkur’unu ödeyemiyor, nasıl elemanının sigortasını ödesin? Kapalı kaldığı sürece sgk, elektirik, su, telefon vs. ödemelerin olmaması gerekirken uygulamada ödeme emirleri esnafa gelmiştir. Ötelenen kiralar ise temerrüt faizleri ile beraber borç hanesine yazılmaya devam etmektedir.

Kendi imkanları ile ülke kalkınmasında ve istihdamda büyük rolü olan, hizmet sektörünün vazgeçilemezi olan Güzellik ve Bakım Sektörü kelimenin tam anlamı ile can çekişiyor. Ve ne yazık ki her sektör için sık sık duyduğunuz bu söz sektörümüz için real hale gelmiş bir çok meslektaşımız açlık sınırının altında yaşama mücadelesi vermektedir.

Son günlerde bu süreci fırsata çevirerek, kendi adını gündeme taşıma çabasına girmiş, etkisiz, yetkisiz ve ne yazık ki art niyetli bir takım isim ve dernekler açıklama yapmakta, kendi kafalarına göre tarihler uydurmakta ve esnafımızı boş beklentilere sürüklerken belirsizliği derinleştirmektedir.

Sürecin başından bu yana oda olarak tavrımız gayet nettir “Önce Can” ancak artık canımız için tehdit olan corona pandemisinden daha çok ekonomik sıkıntılar olmaya başlamış, esnafımızın dayanacak gücü kalmamıştır. Çoğu kadın ve anne olan binlerce esnafımız çaresizlik içindedir.

Ülkemizin yasalarına saygımız ve devletimize inancımız da sonsuzdur. Bilim kurulunun oluru ve önerileri doğrultusunda odamız işbirliği ile gerekli şart ve koşulların sağlanması, çerçevenin belirlenmesi şartı ile salonlarımızın açılacağı zamanı sabırsızlıkla beklerken, esnafın kiralarının ertelenmesi değil kiralarının devlet tarafından karşılanmasını talep etmekteyiz. Aylarca çalışmayıp işinin başına dönecek esnafımız birikmil stopaj, kira ve faiz yükü altında ezilmemeli.

Ayrıca özel bankaların yıllardır en rahat çalıştığı kesim olan esnafa destek vermesi gerekmekte. Gerekirse çeşitli yaptırımlarla kaynakların esnafa kullandırılması sağlanmalıdır.

Sınırlı sermayesi ve kaynaklara ulaşmakta yaşadığı zorluklar ile dayanma gücü zaten günlerle sınırlı esnaf bu sınırı geçmiş dayanma gücünü kaybetmiştir. Corana virüsünden korumaya çalıştığımız esnafımızı ekonomi ile boğmayalım.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Leyla çelebi
Leyla çelebi - 2 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum ağzınıza yüreğinize emeğinize sağlık zaten herşeyi yazmışsınız başkanım sizi sonuna kadar destekliyorum bravoo

Rafiye Aynur Turkoglu
Rafiye Aynur Turkoglu - 2 yıl Önce

Sn.Ayse Aydin teşekkür ederiz.Iyi çalışmalar, sağlığınıza dikkat edin.

Sevinc soylu
Sevinc soylu - 2 yıl Önce

Kendimiz soyluyor kendimiz dinliyoruz Baskanim hakli magduruz salonlarimizi artik acin bogulduk tikandik

Saniye toka
Saniye toka - 2 yıl Önce

Sayın Ayşe Aydın başkanımızın da belirttiği gibi tüm meslek taslarimizla hem fikiriz.Degerli devlet büyüklerimizden gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

Nurcihan zengin
Nurcihan zengin - 2 yıl Önce

Cok haklisiniz başkanim evet mağduruz gercekten belkide bu devlet biz kucuk esnafin ödediği vergilerle ayakta ama malesefki yine biz küçuk ve güçsüz kaldik calisan elamanlara ödenek dedi 450 gunu baz aldi benim elemanin biri 432 gunden kaybetmiş bu ne yani böyle bir rezillik yok ya bu insanlar calışiyor gizukmuyormu ssk odenmiyormu alirken iyi de şindi neden o insankari günlere tabi ediyorsunuz ki sonucta calişamiyir ve haliyle para yok yani verdigi ödeneğide nisanda değil.mayista öduyo birde zorunlu izin diye birşeyi cikartiyo onuda mayista başlatiyo yani ne bi elemanim para alabildi ne fatuealar durdu kisacasi kapatip ben köyüme yerkeşip cay kescem artik bundan daha iyi olur sanirsam cok doluyuz ama ne diyelim sevgili başkanim

Urbanguzellikmerkesi
Urbanguzellikmerkesi - 2 yıl Önce

Ónceligimiz saglik ve saglikli kalirkende meslegimize isimize hem devletimizin hemde ekonomi magduryetimizi giderilirkende toplu acilim ve sabirsizlikla isimize donmek istiyoruz ayse hnm sizede tsk etmekte gururluyuz

Feride ALPTEKİN
Feride ALPTEKİN - 2 yıl Önce

Durum olarak iyi değiliz çalışanımız biz borçlarımız ne yapacağımızı bilemez durumdayız

Feyzullah kaya
Feyzullah kaya - 2 yıl Önce

Kusura bakma ama daha 200 kisi hasta olmadan dükkanları kapattırmak için ankaradan cıkmadınız şimdi mi aklınıza geldi esnaf siz devletin ne zaman esnafın yanında oldugunu gördünüzde simdi yalvarıyorsunuz suan 60000 hasta var nasıl actıracaksınız kusura bakmayın sizden hic bir b.. Olmaz sadece cıkar car car ötersiniz göreceksiniz sizden hiçbirsey olmaz


SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21