Dernekpazarılı Öğretmen Okuluna müze açtı

Dernekpazarı Atatürk İlkokulu Öğretmeni Rukiye Göksu Sürmeneli, özel gayretleri sonucu okuluna yöresel ürünlerden oluşan bir müze kazandırdı.

Dernekpazarılı Öğretmen Okuluna müze açtı

Dernekpazarı Atatürk İlkokulunda göreve başladığı günden beri düzenlediği sosyal etkinliklerde dikkati çeken Sınıf Öğretmeni Rukiye Göksu Sürmeneli, Dernekpazarı’nı ve okulu tanıtmak amacıyla hazırladığı DORUK adlı dergiyi çıkartarak ilçenin kültürel gelişimine katkı sağladı.

 


Dergiyle yetinmeyen Sürmeneli, bu kez okuluna müze kazandırdı. Yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın ardından köylerde eskiden kullanılan her türlü eşyaları ve kapatılan okullarda bulunan araç ve gereçleri toplayarak ilçeye bir müze açarak bunları yeni nesille buluşturmak isteyen Sürmeneli, bu amacına ulaşmayı da başardı.

 

Projesini Kaymakam Selim Erkovan’a sunan Sürmeneli, öğrencilerle, muhtarlarla ve velilerle işbirliği kurarak toparlanan malzemeyi okula getirdi.

 

Okulda bulunan bir bölüm Müze olarak düzenlenerek toparlanan malzemeler buraya yerleştirildi. Müze için düzenlenen açılış törenine Kaymakam Selim Erkovan, Kamu Kurumları personeli, Muhtarlar, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Müzeyi gezenler ilk kez  gördükleri eski eşyalarımız için hayranlıklarını gizleyemezken Müzenin ilçeye kazandırılmasında büyük emek sarf eden Sürmeneli, amacının Müzenin Bakanlık tarafından  onaylı müzeye  dönüştürülmesi olduğunu söyledi.

Haber-Foto: Fahri Düzenli

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21