Uzungöl’de Pazar eğlenceli HES eylemi

Solaklı Vadisi üzerinde kurulan ve kurulması planlanan HES’lere karşı olan bir grup, Uzungöl’de yürüyüş yaptı.

banner71
Karaçam’da ve Uzungöl ile Taşkıran arasında kurulması planlanan HES’lere karşı tepki gösteren yaklaşık 500 kişilik grup, Uzungöl’de Sezgin Otel’de toplandı.
 
Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri ve bir grup Trabzonspor taraftarının da destek verdiği eylemde konuşan Çaykara Esnaf Odası Başkanı Murat Akyüz, HES’lerle birlikte yaşam haklarının ellerinden alındığını belirterek bölge halkı olarak HES’lerin yapılmaması için ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini ifade etti.
 
Toplantıda konuşan Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Rizeli Gazeteci Ömer Şan, Türkiye’de 700 civarında HES yapımının planlandığını, bunun 100’e yakının mahkemeler tarafından durdurulduğunu belirterek, 36 km’lik Solaklı Vadisi’nde 36 tane HES projesi yapılmasının anlaşılamaz olduğunu belirtti.
 
Of Belediye Başkanı Murat Saral’ın basına yansıyan “Dışardan gelip Karaçam’ın huzurunu bozuyorlar” şeklindeki açıklamalarına tepki gösteren Şan, “Biz dışardan birileri değiliz. Rizeliyiz, Trabzonluyuz. Buralara gelip insanımıza destek oluyoruz” dedi.
 
Su ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun Solaklı Vadisi’nde yapacakları proje ile ilgili açıklamalarına da değinen Şan, “Allah’ın yarattığı doğayı beğenmiyorlar. HES’lerle tahrip ederek yeniden yapıyorlar. Elektrikte %22 kayıp bedeli tahsil ediyorlar. Ancak yapılacak HES’lerle toplam üretimin % 20 olacak” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından tesislerin önünde toplanan kalabalık, ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla birlikte Uzungöl merkeze kadar slogan atarak yürüdüler.
 
Uzungöl Camii önünde kurdukları standda basın açıklaması yapan Çaykara Esnaf Odası Başkanı Murat Akyüz, gösteriye katılan Karaçam, Köknar, Taşkıran ve Uzungöl halkına teşekkür etti.
 
Karaçam’da yaşanan HES karşıtı tepkilerde Karaçamlıların sözcülüğünü yapan Murat Sarı ise yaptığı konuşmada “Uzungöl halkının da bu yaşananlara sessiz kalmaması bizleri sevindirdi. Bizi vatan haini ilan etmişlerdi. Şimdi görüyorum ki burada da epey bir vatan haini toplanmış. Konuşacak fazla bir şey yok. Biz sopalarımızı hazırladık, baharın gelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Stantta kurulan darağacında temsili olarak Uzungöl’ün simgesi olan alabalık maketinin asılmasının ardından kemençe ve müzik eşliğinde horon oynayan göstericiler, karla kaplı Uzungöl doğasında ilginç görüntülere sahne oldular.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail sarıalioğlu
ismail sarıalioğlu - 9 yıl Önce

keşke solaklı vadisinde 32 tane değilde 10 tane yapılsaydı. hiç istemezükle olmuyor bunlar şimdi planlanmadı çevreye verilecek tahribatı en minimum düzeye indirmek için mücadele etmek gerek. bu planlanan hesler öyle yada böyle yapılacak. bence yerel menfaatleri gözardı etmemek lazım. ortak akılla sorunun çözüleceğine inanıyorum. ...

Mustafa SARICAOĞLU
Mustafa SARICAOĞLU - 9 yıl Önce

Düşünelim başlıklı yorum bana gayet mantıklı geldi. Ne yazık ki enerji sıkıntısı çekmekteyiz. Enerji tedarikçileri tasarruf amaçlı yurt sevgisi adında günde birer saatlik elektrik kesintileri yapmakta, arızalı tasarruf gözü ile görmekte müdahalelerde bilinçli olarak geç kalınmada. Azerbeycan doğalgaz hattının arızalanması İran'ın gönderdiği doğalgazı günden güne azaltması enerjinin büyük bir kısmını doğalgazdan üretmemiz sebebi ile enerji üretiminde sıkıntı oluşturmaktadır. Doğaya minimum zarar ile sudan yada rüzgar veya herhangi bir kaynaktan enerji üretimek zorundayız enerji tüketimi günden güne artarken üretimin azalması hidro elektirik santrallerine hayır dememi engelliyor.

oflu
oflu - 9 yıl Önce

arkadaşlar hes konusunda avrupa devletlerının çok çok gerısındeyız..norveç hes yapımına 1897 yılında baslayıp 1960 larda bitirdi.ve hes teknolojısınde dunyaya trıbun satıyolar.kendı enerjılerını kendılerı uretıyor ve fazlasını satıyolar.doga olarak ta karadenızden bı farkı yoktur.turkıyemız buyusun dıyoruz ve tam bagımıszlık ıstıyoruz hepımızın temennısı bu.suan turkıye yıllık 25 milyar dolar dogal gaz ıthal edıp cevırım santrsllerınde elektırıge cevırmektedır.tedarıkçı ulkeler menfaatlerı catıştıgı zaman vanaları kısıp ulkemızı köşeye sıkıştırmaktadırlar.heslere uygun cografi yapımız varken neden dıs ulkelere bagımlı kalalım..gelısen teknolı ve eksenın de profesyonellesen cevre bakanlıgımız var..dogaya zarar gelmesın dıye en yuksek sevıyede özen geösterıyolar.evet ılk yapan fırmalar yasal boşluklardan yararlanıp cevre katlıamı yapmışlardır ama suan onu gormek mumkun degıldır.mevcut hes karsıtı derneklerı dopgalgaz lobısı fınanse etmektedır.bunlara dıkkat edelim oyunlara dusmeyelım

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21