Uzungöl Çevre Düzenleme Projesi ihaleye çıkıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Uzungöl’de gerçekleştireceği çevre düzenleme projesinin birinci etabı için 30 Haziran’da ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

Uzungöl Çevre Düzenleme Projesi ihaleye çıkıyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şehrin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Uzungöl’de gerçekleştireceği çevre düzenleme projesinin 1’inci etabı için 30 Haziran’da ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sonbaharda yapımına başlanacak olan projenin tüm detaylarını titizlikle takip ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, yılda yaklaşık 3 milyon kişinin ziyaret ettiği Trabzon’un ve Karadeniz Bölgesi’nin gözde turizm merkezlerinden Uzungöl için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Uzungöl’de 2 etaptan oluşacak Rehabilitasyon ve İyileştirme Projesi’nin ihale hazırlıklarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor.

PROJE DETAYLARI PAYLAŞILDI

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada projenin detayları ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: Çaykara ilçesinde yer alan ve eşsiz güzelliği ile ziyaretçilerini karşılayan Uzungöl’ün çevresinde alana özgü doğal yapı korunarak, tarihi ve yöreye özgün iyileştirmeler yapmak amacıyla rekreasyon alanı Rehabilitasyon ve İyileştirme Projesi çalışmalarına başlanmıştır. Proje kapsamında görsel estetiğe sahip, doğal, çevreye uyumlu, dayanıklı malzemeler kullanılarak, Uzungöl ve çevresindeki günübirlik rekreaktif faaliyetlerin düzenleneceği ortamın sürdürülebilir bir şekilde yeniden oluşturulması amaçlanmaktadır.

2’NCİ ETAP PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Uzungöl Rehabilitasyon ve İyileştirme Projesi’nde 2.000 metre uzunluğunda ahşap korkuluk, kaldırım, bazalt bordür ve rulo çim yapımını içeren ilk etap çalışmaları, Trabzon Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun kararı ile onaylanmıştır. 1’inci etap proje ihalesi, 30 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır. 2’nci etap proje çalışmaları ise devam etmektedir.

KISA SÜREDE TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Uzungöl, şehrimiz ve bölgemiz için çok önemli bir turizm destinasyonu. Yerli ve yabancı turistlerimizin gözdesi olan Uzungöl’ün hem çevre düzenlemesinin iyileştirilmesi hem de tanıtımı için yoğun çalışma yürütüyoruz. Bölgede kullanımdan dolayı eskiyen tüm alanları güzel bir görünüme kavuşturmak için 30 Haziran’da Uzungöl Rehabilitasyon ve İyileştirme Projesi’nin ihalesini gerçekleştireceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle sonbaharda yapımına başlayacağımız toplam 12 milyon liralık çevre düzenlemesi çalışmasını kısa süre içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Uzungöl ile ilgili çalışmalarımızda bize her zaman destek olan Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 17:49

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet hacıefendioğlu
mehmet hacıefendioğlu - 2 yıl Önce

Uzungöl turizm faaliyetlerinden daha çok rant faaliyetleri ile gündemini hala koruyor her ne kadar çarpık yapılaşma ile mücadele yapılıyorsada sanki bu çalışma yetersiz kalıyormuş görüntüsü veriyor.Bu nedenledir ki uzungölün en kısa zamanda eski doğal görüntüsüne kavuşturulması gerekmektedir gelen yerli ve yabancı misafirleri ağırlama konaklama ihtiyaçları için daha çok uzungölün dışında kalan tapulu arazilerde makul proje ile konaklama tesisleri geliştirilmelidir bu uygulama uzungölün içinin otel karnavalına dönüşmesini engelliyecek ve araç parkı ulaşım rahatlığı gezi alanları dahada önemlisi misafirlere doğal nefes alma imkanı sağlıyacaktır bu yörenin insanı olarak bile gidince aşırı rahatsızlık duyuyorum bu rahatsızlığı gelen misafirlerin duymaması için en iyi şekilde rahat etmeleri için en geniş kapsamlı imar düzenlemesi şart bu konuda yapılan uygulamaları destekliyor ve yetersiz buluyorum uzungöl hala bir otel yığını haline gelmiş aşırı rahatsız edici bir görüntüye bürünmüştür

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21