Sultan Murat Yaylası Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı

Bölgemizin en önde gelen yayla merkezlerinden biri olan Sultan Murat Yaylası Camiinin temeli atıldı.

Sultan Murat Yaylası Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı
banner71
Sultan Murat Şehitlerini anma töreni bu yıl anlamlı bir temel atmayla birlikte yapıldı. Rahmetli Ali Kemal Saran Hoca ve Şükrü Sıla Hocanın girişimleriyle başlatılan Sultan Murat Yayla Cami ve Külliyesi’nin temeli atılarak inşaat çalışmalarına başlandı.
 
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şehitleri Anma Merasimi sabah saatlerinde Şehitler Tepesinde okunan Hatmi Şeriflerin duasıyla başladı. Çaykara Müftülüğünün düzenlediği Şehitleri Anma Merasiminin ardından öğle namazına müteakip Cami ve Külliyenin temel atma törenine geçildi.

Çaykara Merkez Camii İmam Hatibi Mehmet Bayır'ın Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan tören, Çaykara İlçe Müftüsü Ali Fuat Baycan'ın konuşması ile devam etti.

Müftü Baycan yaptığı konuşmada "Sultan Murat Cami bir kaç ilçemizin sakinlerinin yaylacılık yaptığı 20'nin üstünde yaylanın merkezinde bulunan bir bölgemizdir. Günlük ziyaretçileri'ne bakıldığında mevcut cami ve imkanlar insanımızın ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Bu yüzden merhum ali kemal saran hoca ve şükrü sıla hocamızın başlattığı bu eser yöremiz için büyük önem arzetmektedir. Bugün temelini atacağımız cami ve külliyemizin yöremize, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlar vesile getirmesini yüce Allah'tan niyaz ediyorum. İnanıyorum ki bu muhteşem eseri başlatan kardeşlerimiz eserimizi en kısa zamanda bizlere kavuşturacaktır" dedi.

Dernek Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım yaptığı konuşmada Cami ve Külliyenin yapılması için bugüne kadar çalışmaları yürüten yönetim kuruluna, teknik ekibe, il ve ilçe temsilcilerine, emek veren tüm hemşehrilerine ve hayırseverlere teşekkür etti. Özellikle Malatya Valisi Ulvi Saran, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Trabzon ve Of Belediye Başkanlarına, Çaykara ve Ataköy Belediye Başkanları’na Of ve Çaykara Kaymakamlarına ve diğer resmi yetkililere desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Dernek çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Yıldırım, "dernek çalışmalarımızı tamamlayarak çok şükür cami inşaatımıza başlıyoruz. Bugün şehitlerimizin dizinin dibinde onlara yaraşır bir merasimle cami ve külliyemizin temellerini atıyoruz. Yapılacak camimiz ve külliyemiz yöremizin birçok ihtiyacına cevap verecek nitelikte planlanmıştır. Hem Cami bölümü, hem de külliye bölümü çok amaçlı bir şekilde yapılacaktır. 680 kişilik cami bölümümüz ve 255 kişilik mahfil kısmıyla toplam cemaat sayısı 935 kişi olacaktır. 232 m2 tuvalet ve lavabo alanında 14 erkek 8 bayan tuvaletiyle ihtiyaçlara cevap verecektir. Külliye bölümünde imam evi, misafirhane, 375 kişilik konferans salonu, gasilhane ve morg, 4 adet dershane salonu, revir odası, dernek odası, kütüphane ve oturma salonu olacaktır.

Bu kadar çok amaçlı bir cami ve külliye; yaylamızın sürekli geliştiğini göz önüne aldığımızda sadece 5-10 yıllık süre için değil, 100 -200 yıllık bir süre için ihtiyaçların giderilmesi anlamına gelmektedir. İşte şu anda bu kutlu ve önemli hizmeti gerçekleştirmek için burada toplandık. Küçük büyük demeden merasimimize katılan tüm hemşehrilerimizden desteklerini bekliyoruz. Desteğiniz, ilginiz, dualarınız ve teşvikleriniz ile yapımını başlattığımız bu büyük eser, yaylamızın ve bölgemizin kalkınmasına ve dönüşümüne hız katacak ve sizlerde bu hayırdan dünya ve Ahirette istifade etmiş olacaksınız. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum" dedi.

Başkan Yıldırım'ın ardından Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz da kısa bir konuşma yaptı.

Yapılan duanın ardından temel atma törenine geçildi. Dualarla ve tekbirle dökülen beton ile Cami inşaatı başlamış oldu. Dernek yetkilileri törende verdikleri mesajda halkımızın ve yöre insanın acil yardımlarını beklediklerini ifade ettiler.
 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21