Eski Bakan Uzuner son yolculuğa uğurlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanlarından Çaykaralı hemşerimiz Ali Rıza Uzuner (87) Çaykara’da düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanlarından Çaykaralı hemşerimiz Ali Rıza Uzuner, Çaykara’da düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

 

Çaykara Merkez’de düzenlenen cenaze törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, Devlet Eski Bakanlarından Eyüp Aşık, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Nasrullah Hacımüftüoğlu, Gazeteci Yazar Sadık Albayrak, Milli Takımlar ve Trabzonspor Eski Teknik Direktörü Şenol Güneş, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, CHP Trabzon İl ve İlçe Başkanları ve yöneticileri, Daire Amirleri, Siyasi parti ve sivil toplum temsilcileri, Uzuner Ailesinin akraba ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törende konuşan Gazeteci Yazar Sadık Albayrak, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu ve CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal Uzuner’in hayatı ve kişiliği ile ilgili anekdotlar anlattılar. Albayrak, Uzuner’in hayatının kitaplaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Prof. Hacımüftüoğlu’nun kıldırdığı cenaze namazının ardından Uzuner’in naaşı Soğanlı Köyü’ndeki Aile Mezarlığına defnedildi.

 


Ali Rıza Uzuner Kimdir?

1926 tarihinde Çaykara’da doğan Uzuner, İlkokulu Çaykara’da, Ortaokulu Trabzon’da, Lise’yi Erzurum’da okudu. 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirdi. İlk memuriyetine Trabzon Orman İşletmesinde başladı. Artvin Orman İşletmesinde çalıştı. 1953 yılında İsveç’e giderek Kraliyet Ormancılık Araştırma Enstitüsü’nde Eğitim ve Araştırma görevlerinde, eğitimde ağırlıklı olarak kullanılan Matematik-İstatistik Metotlar, İşçi-İşveren-Devlet İlişkileri konularında Mastırını yaparak 1957 yılı sonunda ülkeye dönerek Ormancılık Araştırma Enstitüsü’nde kendi kurduğu Matematik-İstatistik Bölüm Başkanlığı’na atandı.  1961 yılında CHP’den Trabzon Milletvekili seçilen Uzuner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ.
DURSUN SULUKAN EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ. - 9 yıl Önce

SAYIN BAKANIMA ALLAHTAN RAHMET GERİDE KALAN TÜM AİLE FERTLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21