Çaykara’da çığ altındaki işçileri arama çalışmaları sürüyor

Çaykara'nın Karaçam Mahallesi Gavlatan mevkiinde yapımı devam eden HES tüneli inşaatında çalışan işçilerin üzerine çığ düşmesi sonucu 5 işçi çığ altında kaldı.

Çaykara’da çığ altındaki işçileri arama çalışmaları sürüyor

10 Ocak Cumartesi günü öğlen saatlerin Çaykara’da meydana gelen çığ olayında 5 işçi çığ altında kaldı.

 

Karaçam Mahallesi Gavlatan mevkiinde yapımı süren Bal Kodu 2 HES tüneli inşaatında çalışan işçilerin üzerine çığ düştü. Tünel dışında arızalanan jenaratörü tamir etmeye çalışan 5 işçi yukarıdan gelen çığın altında kaldı. 

Şantiye çalışanları hemen çığ altında kalan arkadaşlarının yardımına koşarken, çığ altında kalan işçilerin çıkartılması için çalışma başlatıldı. 

 

Kar ve Tipi ulaşımı engelledi

Olayın haber alınmasının ardından Trabzon Valiliği tarafından AFAD ekipleri ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi iş makineleri ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Ancak bölgede yaşanan kar yağışı ve tipi nedeniyle arama ve kurtarma ekipleri olay yerine ulaşmakta güçlük çekti.

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yolu ulaşıma açmasının ardından arama ve kurtarma ekipleri gece geç saatlerde bölgeye ulaşabildi.

 

Yapılan çalışmalar sırasında çığ altında kalan işçilerden birinin cansız bedenine ulaşılırken, 4 işçiyi kurtarma çalışmaları gece geç saatlere kadar devam etti. Ancak gece hava sıcaklığının

-17 dereceye düşmesiyle çalışmalara ara verildi.

 

Nusret Er’in cansız bedeni çığ altından çıkarıldı

Çığ altında kalarak hayatını kaybeden Nusret Er’in cansız bedeni Çaykara Cumhuriyet Savcılığının olay yeri incelemesinin ardından Pazar günü çığ altından çıkartılarak Trabzon Adli Tıp Kurumuna sevk edildi.

 

Kriz Masasını Çaykara’da kurdular

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ile birlikte olay yerine gitmek üzere yola çıkan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu olay yerine ulaşamadılar. Çaykara Kaymakamı Mustafa Gül ve Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok’tan olay ile ilgili bilgiler alan Vali Öz ve Başkan Gümrükçüoğlu, Kriz Masasını Çaykara Merkez’de kurarak çalışmaları buradan yürüttüler.

 

Büyükşehir Belediyesi tüm imkanlarını seferber etti

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarına aralıksız olarak devam ettiklerini kaydederken, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da yaptığı açıklamada; “Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla yerine getirme gayretindeyiz. Burada gerek teknik destek anlamında gerek makine ve ekipman anlamında kurtarma ekiplerimize her türlü desteği sağladık. Bölgenin yolunu sürekli olarak açık tutuyoruz.  Çalışmalar Sayın Valimizin başkanlığında sürdürülüyor” ifadelerini kullandı.

İşçiler 200 metrelik dere yatağına düşmüş olabilir

Olay ve çalışmalar hakkında Genel Yayın Yönetmenimiz Yüksel Yaşar’a bilgiler veren Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, gün boyu yapılan çalışmalar neticesinde kayıp 4 işçiye ulaşılamadığını belirterek işçilerin çığla birlikte dere yatağına yuvarlanmış olabileceğini söyledi.

 

Çaykara’ya yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan olay yerine ulaşımı sağlayan yolun açık tutulmaması için Büyükşehir Belediyesi iş makinesi ve ekiplerin çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüklerini belirten Başkan Tok; “Başta Valimiz olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız olayın başından beri buradalar. Her türlü desteği veriyorlar. Trabzon ve Erzurum AFAD ekiplerimiz burada. Kızılay ekibimiz seyyar mutfak kurdu. Her türlü malzeme teminini sağlıyor. Çalışmalar dönüşümlü olarak devam ediyor” diye konuştu.

 

3 işçi kıl payı kurtuldu

Şantiyede toplam 23 işçinin bulunduğunu belirten Başkan Tok; “15 işçimiz şantiyedeydi. 5 İşçimiz ise tünelin ağzındaydı. Üç işçi kardeşimiz de onların az uzağındaydı. Çığ düştüğü anda 5 işçi arkadaşımız çığ altında kalırken 3 işçi ise kıl payı çığ altında kalmaktan kurtuldu” ifadelerini kullandı.

 

Ailelerimizi misafir ediyoruz

Olayda çığ altında kalan işçilerin bölge dışından olduğunu, aile ve yakınlarının Çaykara’ya geldiğini ifade eden Başkan Tok; “Acılı ailelerimize ev sahipliğini en iyi şekilde yapmanın gayretindeyiz. Misafirlerimizi Öğretmenevimizde konaklatıyoruz. Acılı bekleyişleri sürüyor. Acılarını azaltmak için bölge halkımız da kendilerine sahip çıkıyor” dedi.

 

AFAD 69 kişilik ekibiyle olay yerinde

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Çaykara’da meydana gelen çığ felaketiyle ilgili açıklama yaptı.

 

Beş işçinin çığ altında kaldığı ve bir işçinin hayatını kaybettiğinin belirtildiği açıklamada Çığ altındaki dört kişiyi arama kurtarma çalışmaları devam ettiği ifade edildi.

 

AFAD’tan yapılan açıklamada; “Bölgedeki yoğun tipi ve kar yağışı çalışmaları yavaşlatmaktadır. Hava şartları elverişli olduğu takdirde Genelkurmay Başkanlığı’dan görevlendirilen helikopterler, arama kurtarma operasyonuna havadan destek verecektir. Operasyona, AFAD koordinasyonunda 69 kişilik bir ekip ve 13 araç katılıyor” ifadeleri kullanıldı.

 

Çığ altında kalan ve henüz ulaşılamayan 4 işçinin isimleri ise şöyle;

Muhammet Işıklı, Lokman Çelik, Erhan Aslan ve Can Özyürek. Nusret Er’in ise cansız bedenine ulaşıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21