Oktay Saral’dan Haşim Kılıç’a sert tepki

Ak Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Oktay Saral’dan Haşim Kılıç’a sert tepki

Milletvekili Oktay Saral yaptığı yazılı açıklamada, “Anayasa Mahkemesinin 52. kuruluş yıl dönümünde konuşan yüksek mahkeme başkanının “Hakk’a dair bir ıstırabı, hukuka dair bir nosyonu varsa ve bu anlamda taşıdığı kimliğin haysiyetine bürünmek istiyorsa önce anayasanın ideolojik hüviyetine atıfta bulunarak bundan şikâyet etmesi gerekirdi diye düşünüyorum” dedi. Saral açıklamasına şöyle devam etti;

 

Bu gün gelişmiş demokrasilerde yüksek mahkemeler temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi namına üstün bir hukuk anlayışı ile kendini tahkim ederken; bizde anayasa mahkemesi rejimin esası olan egemenlik hakkını milletten nasıl gasp ederimin derdine düşmüştür. Çünkü 1961 tarihine kadar var olmayan ve darbeciler tarafından kurulan Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş amacı “darbe ideolojisini” korumaktır. İdeolojik bir nosyonla kodlanan anayasayı, daha doğrusu marazi ruhlu faşizmi besleyen bir süt anayı, Tadil-i Erkân üzere millete rağmen koruma ve kollama davasındadır. Konuşmasından da anlaşılacağı gibi, yasama ve yürütmenin üst düzeyde katıldığı bir toplantıda 14. Lui’yi çırak çıkartacak bir üslupla konuşan ve konuşurken de çizgi film karakteri “Heman” gibi kılıcını göğe kaldırarak “güç bende!” Devlet benim!” raconunu kesen Haşim Bey’in tanımladığı ve talep ettiği yargı bağımsızlığına demokrasilerin hiçbir kitabında ve mihrabında yer olduğunu düşünmüyorum.

 

Parlementer rejimlerde esas olan Yasama Meclisidir. Gelin görün ki; Bizde özellikle de 1960 darbesinden sonra Yasama Meclisi, Anayasa Mahkemesi’nin adeta zabıt kâtibi konumuna düşürülmüştür. Yasa yapma hakkını millet adına kullanan parlamento, yüksek mahkemenin beğenisine sunulmak üzere kanun metni kaleme alan kâtip muamelesi görürken buna razı olamazdık, sistem şuuruna sahip haysiyetli hiç bir siyaset adamı da razı olamaz. İlham ve referansını ideolojik bir dil ile kodlanmış anayasadan alan mahkeme başkanının hukuka vurgu yaparak kurduğu cümleler ironik bir tenakuzdan öteye geçmediği gibi, paralel yapının varlığına dair somut delil isteyen Sayın Kılıç’a sadece şu kadarını söylemek isterim; hukuk nosyonuna ve vasati bir sistem şuuruna sahip her gözün rahatlıkla görüp tanımlayacağı bir oluşum için ki klasörler dolusu maddi unsurlara rağmen delil arayışı, delile karşı yüksek mahkeme başkanı kimliğini ipotek ederek delil karartma hamlesidir ki; buna ben kelimenin tam anlamı ile “sıfat ve makam yolsuzluğu” diyorum.  

 

Üzülerek belirtmeliyim ki, bu güne kadar egemenler kendi kurduğu düzeni anayasal düzeyde garanti altına aldıktan sonra, menfaat düzenlerini tahkim için milli iradeyi kanun sopası ile baskı altına alabilmek için yargıyı adeta bir manivela gibi kullanmışlardır. Bu noktada Sayın Kılıç’a şöyle bir soru sormak isterim; Devlet politikasını hükümetler mi üretir yoksa yüksek mahkemeler mi? Danıştay’ın görevi devlet politikası üretmek midir? Vesayet anlayışı milli iradeyi icra noktasında da muhasara altına alabilmek için anayasal düzeyde Hükumeti, Danıştay’ın ayakçı memuru seviyesinde konumlandırmıştır.

 

Burada Sayın Kılıç’a seslenmek istiyorum;

Ey! Yüksek mahkemenin Başkanı, yargının öncelikli sorunu, tek kelime ile önceliğini kaybetmişliğidir. Hukuk vicdanı adalet namına öncelikli olarak bunları ihbar ederken siz önceliğinizi nasıl bir sistem tasavvurundan devşirirsiniz. Unutmayın ki, bütün sistemler bir ahlak kabulü üzerinden tanımlanır. Öncelik zaafı içerisindeki bir yargı mensubu hukukçu kimliğine nispetle de ciddi bir ahlak zaafı içerisindedir. Konuşma üslubunda bu anlamda bir önceliği kollamadığı gibi hukuk ve devlet adamlığı nezaketini yansıtamayan hâsılı dil ve üslupta adil olamayan bir yargıcın icrada adalet dağıtacağına inanmak beyhudedir. Dil ve üslupta yasama ve yürütmenin hakkını teslim edemeyen bir yargıcın bağımsızlıktan anladığı başıboş bir imtiyaz tanımıdır.

 

Sayın Başkan, konuşmanızda bir siyasetçi edasıyla vurgu yaptığınız ‘derinliği olmayan sığ görüş’; olsa olsa vatandaşlarımızın özgürlüğü diye yola çıkıp, o özgürlüğü ayaklar altına almak ve yabancı şirketin faaliyetlerine yol vermektir.

 

Sen bu milletin gönlünde bir demokrasi kahramanı olarak yer etmek üzereyken emekliliğine bir yıldan az bir zaman kala, bu millet seni artık mutlu azınlıkların temsilcisi Ahmet Necdet Sezer’le, Yekta Güngör Özden’le, Vural Savaş’la birlikte anacak ve paralel bir dünyaya hapsedecektir.

 

Haşim Bey! Özel mahfillerde ideolojilerin masadı ile bilediğiniz kılıcınızın iki tarafı da keser olmuştur. Ama unutmayın ki iki taraflı keskin kılıç kınına zarar verir.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
sinan çakır
sinan çakır - 7 yıl Önce

sayın oktay saral vekilimiz.hemşerimizsin ama maalesef seninle gurur duyamayacağım. her konuda görüş beyan etmek zorunda değilsiniz. her konuyu bilmek zorundada değilsiniz. ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. evvela ofta belediye başkanı iken yapılan yapılaşmaları izah edin. sahilde devasa ofun güneşini kapatan binaların hesabını verin. ofa hava sirkülasyonunu engelleyen oftaki esnafı perişan eden bu binalar sizin zaanınızda olmadımı. ayrıca istanbull vekilisiniz. medyatik her konuda görüş beyan ederek gündemde kalma bazılarının gözüne girme yerine istanbuldaki oflu hemşerilerimizin sorunları ile ilgilenmeniz daha hayırlı değilmi. unutmayın. her konuda bilgi sahibi olmanız gerekmez. ayrıca şu anda Türkiyede tamamen siyasallaşmayan tek kurum kaldı AYM şimdi ona saldırıyorsunuz. güç zehirlenmesi, parti devleti, akraba kadrolaşmaları, dini grup ve cemaatlerin tasfiye edilmesi linç edilmesi.akp ve siz bunlarla gururlanın. kılıç az demiş gömlek değil tamamen değimişsiniz. darbeciler bile.

sefa
sefa - 7 yıl Önce

içişleri bakanlığı kürdistan isimli partinin kuruluşuna izin vermişken sen ne hikaye anlatıyorsun

at hırsızı
at hırsızı - 7 yıl Önce

kan emici vampirler ellah rezil etsin sisizi

OFLU
OFLU - 7 yıl Önce

ALLAH razi olsun OKTAY beye cok doğru ve güzel konuşma yabdı,herkes dediki AK parti 31 mart seçimlerinde cok oy kayib edecek cokkkk ne OLDU,5 PARMAK tokat PATLATİLDİ....AKP ye ve BAŞBAKANİMİZA ALLAH razi olsun OKTAY beyi'de cok SEVİYORUZ.

2.
2. - 7 yıl Önce

sayın saral hiç yakışmıyor.

A.Y
A.Y - 7 yıl Önce

SORARSINIZ FELSEFE YAPMAYA ÇALIŞMIŞ BİR ŞEY ANLADINIZ Mİ ANLAYAN VARSA BANA DA AÇIKLASIN Bİ ZAHMET,SİNAN ÇAKIRIN YAZDIKLARINA DA AYNEN KATILIYORUM

taha yasin
taha yasin - 7 yıl Önce

Haşim Kılıç hukuk çerçevsinde konuşuyor . ona efelik yapmak kolay . yüreğin yetiyorsa adamsan özerklik diyen pkk , kck ya efelik yap . adamlar özerklik diyor akp ve oktay beyin sesi çıkmıyor. akpnin hırsızlığı ülkenin bölünmesinden önemli mi . açıklamanı yap . adamlığını göster

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21